To mi nemontuj dohromady...

To mi nemontuj dohromady...

Anotace: Neznal jsem ho... padl za císaře pána v Haliči 1916

***

Jo, taky já měl dědu a ne jednoho. Ten ale, o kterém mluvím, byl tesař. Chlap jak vagon: podle babičky skoro dva metry a metrák vymakaných svalů. Od rozbřesku do soumraku – denně, od pondělí do soboty – dělal krovy, ploty, můstky, brány a vrata, všechno, co takový umělec se stavebním dřevem může dělat. Vlastně – v sobotu končil o chvilku dřív.

Oholil se, najedl, popovídal si s babičkou (ona tehdy ještě nebyla ani maminkou, natož babičkou) a pak nastaly dva různé momenty: byla-li v hospodě i muzika, šli spolu a protancovali skoro celou noc. Pakliže muziky nebylo, šel dědeček sám. Vrátil se taky až k ránu – ovšem: bez pedagogického dozoru babičky ve stavu poněkud nestabilním.

Nekřičel, nenadával, nerámusil, jen sem tam se lehce vyosil a udělal krok mimo zamýšlený směr.

Řešil to vždy stejně: svlékl se - třeba ve čtyři hodiny ráno – do pasu a vlezl si pod pumpu. Jedno, jestli v létě, nebo v zimě. Babička to ovšem rozlišovala - šla pumpovat buď v noční košili, nebo v kožíšku a válenkách. Děda vždy zařičel při prvním styku s ledovou vodou, pak se vydrhnul lněným ručníkem dosucha. Do té doby babi ani písmenko, ani hlásky... jen však děda nabral směr k domu, stačila ještě jen malinko zvýšeným hlasem říct:

To jsi zase pil ten hnusný alkohol ?

Děda se zastavil a protáhl: ...ááále, To-nič-kóóó – já jsem vypil jen drobet rumu...  alkohol - hm...    toho jsem se ani nevšiml...

Tyhle dvě věci mi nemontuj dohromady...

Autor aravara, 04.06.2019
Přečteno 133x
Tipy 11 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: enigman, šerý, Frr, Marten, Iva Husárková, Amonasr, Philogyny
ikonka Komentáře (6)
ikonka Komentujících (4)

Komentáře

no jo montéři...

10.06.2019 21:47:34 | enigmanreagovat

Ahoj, Jiří... dík...

11.06.2019 00:39:11 | aravarareagovat

Takové povedené a příjemné listování si v paměti* Taky mám úžasné vzpomínky na dědu (i babičku) Nevím ale panoval mezi nimi přirozený respekt, tolerance - i když ta, s prevencí ozvěny. Každý si plnil doma své zažité rodinné i pracovní role - každý z nich věděl, že nuda je jen lenost. Byl jsem u nich na prázdninách a prožil s nimi jedny krásné a nezapomenutelné Vánoce. Čas měl tenkrát krátký a poklidnější krok. Zbyla už jen hořko-mléčná nostalgie.

07.06.2019 00:37:02 | šerýreagovat

Rozhodně bych to líp nenapsal... je to tak + trochu nostalgie... díky

07.06.2019 10:30:07 | aravarareagovat

V hospodě se kdysi dalo sehnat snad všechno... :)
Taky jsme měli studnu u jedné babi a pumpu u druhé. Panatuju se na lískový keř u studny. Na tom visel ručnik. Někde tam bych se chtěla vrátit. Někdy.
Ráda četla.

04.06.2019 23:03:39 | Philogynyreagovat

Děda: náhoda mne svedla s dědečkovým kamarádem, když zaslechl mé jméno u pokladny na nádraží: Ty jsi Pepíka syn? no - z tvýho dědy nejsi ani pětina. Bylo mi šestnáct, měřil jsem 186 cm, ale na rozdíl od dneška jsem byl štíhlý, 76 kilo... holt sportovec. Souhlasilo to ale s tvrzením babičky, když vyprávěla o dědově obrovské síle... ani druhého dědečka jsem neměl - zemřel, když mamince bylo 9 let... a tobě dík za reakci...

05.06.2019 09:46:22 | aravarareagovat

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.6 | Facebook, Twitter