Jan Hus bojoval proti nenažranosti církve. Ten by se dnes divil...

Jan Hus bojoval proti nenažranosti církve. Ten by se dnes divil...

Anotace: Včera jsme si na Staroměstském náměstí připomněli upálení Jana Husa (1415), Lenka Procházková to řekla i za mne, souhlasím s ní, ..zdroj poctivě uvádím.

 

 

 

Učení Jana Husa ohrožovalo neprávem nabyté majetky čelných představitelů katolické církve a proto se stal jednou z četných obětí církevních ukrutností a řádění. Na hranici byl upálen dne 6. července 1415. Jeho popel byl hozen do řeky Rýna, aby po něm nezbyla žádná památka. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí, jež přerostlo v období husitských válek. Jan Hus se právem stal symbolem boje za spravedlnost, jednou z největších osobností českých dějin - ZDE.

________________________________

 

V sobotu se na Staroměstském náměstí v Praze uskutečnila demonstrace proti navrácení majetků církvím, především té katolické. Shromáždění vedla známá bojovnice proti církevním restitucím, spisovatelka Lenka Procházková. Když restituce nezastavil parlament ani Ústavní soud ČR, mohl by tak podle spisovatelky učinit papež František. Ona i lidé, kteří mají stejný názor na majetky církví, spoléhají na Vatikán, případně evropské instituce, ale i na český lid.


www.stop-cirkevnim-restitucim.cz

Foto: Petr Janiš


Lenka Procházková: "Na spravování obrovského církevního majetku se už se těší realitky. Vždyť arcibiskupský ekonom Karel Šticha vlastní sám asi tři realitky. Nebojte se, oni to mají dobře promyšlené. Vždyť pro Miroslava Kalouska tohle bylo nejdůležitější! O to jim šlo…On z té politiky odejde a bude někde správcem nějakého obrovského majetku, to je jasné. Mnohé smlouvy jsou podepsané, nevypověditelné. Kalousek jim to chce dát navíc i v dluhopisech… Je to opravdu připravené… je o krok dopředu, tak jako pachatel je o krok dopředu před kriminalisty.

 

Některé diecéze samozřejmě už požádaly o vydání majetku, ale já si upřímně nedovedu představit, že se tohle, i když je to schválené u ÚS, bude nakonec realizovat. Každý rozumný člověk přece ví, že nelze vracet někomu více hektarů a majetku, než prokazatelně měl. Třeba opat Strahovský řekl, že chtějí 6 tisíc hektarů. Proboha, jakých šest tisíc hektarů, když první pozemková reforma nedovolila mít více celkové půdy než 250 hektarů a revize v roce 1957 to zmenšila na 50 hektarů. Tak tady je vidět, jak spravedlivé to je. A kdo by kromě papeže Františka tu situaci mohl zvrátit? Snad Evropská komise… Evropský soudní dvůr, otázka, zda by to ve Štrasburku přijali, jak rychle a kdo to bude řešit. Ale hlavně lidi, Češi by měli být aktivní. Ne jen nadávat, ale i něco dělat, jako děláme my." Více>

Zdroj: Parlamentní listy

 

HLEDEJ  pravdu,
SLYŠ  pravdu,
UČ SE  pravdě,
MILUJ  pravdu,
PRAV  pravdu,
DRŽ  pravdu,
BRAŇ  pravdu,
až do smrti!

Mistr Jan HusPomník mistra Jana Husa od Ladislava Šalouna byl odhalen roku 1915, k pětistému výročí Husova upálení. Secesní bronzový pomník na Staroměstském náměstí znázorňuje Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav; ty symbolizují jednak husity, jednak pobělohorské emigranty. Hus pohledem směřuje k Týnskému chrámu, který byl v 15. století centrem kališníků; na této straně je umístěna i skupina bojovníků. Naopak porobení emigranti se nacházejí blíže k místu popravy 27 pánů roku 1621 po stavovském povstání. Celé sousoší je umístěno na širokém žulovém podstavci přibližně eliptického tvaru. Po obvodu jsou vytesány nápisy: „Milujte se, pravdy každému přejte“ (m. Jan Hus), „Věřím že vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český“ (ten byl doplněn až v době samostatného Československa v roce 1926), a část textu chorálu "Ktož jsú boží bojovníci". Zdroj: Wikipedie


 

Autor Aťan, 07.07.2013
Přečteno 1004x
Tipy 9
Poslední tipující: Venjinka, Špáďa, Amonasr, lipo, mikrojimbo
ikonkaKomentáře (2)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (1x)

Komentáře

Tudy kráčely dějiny..a já...každý den do školy....:-)

07.07.2013 21:06:31 | lipo

Praha je dějinami nabušená, díky dcerkám ji osobně poznávám čím dál víc.

P.S. znamenám si.. lipo chodila do školy :)

08.07.2013 07:49:47 | Aťan

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter