Tlachání o jablíčku

Tlachání o jablíčku

Anotace: próza - kterou nevím kam přesněji zařadit ...

„Z (těch) tří, Kačka může říkat: 'Je veliká šance uspět.' Prvně však by se asi měla setkat s jejím parťákem, vyměnit s ním své představy o hudbě, prstoklad i jiné detaily secvičit a duet nástrojů nechat rozeznít. Pak v té soutěži můžou výš postoupit, jen možná to nepůjde hned,
bude to asi chtít zkušebnu a udělat si čas, řádně to nazkoušet.“
říkala Marie Magdě, když krájela okurku do salátu. Pak začala krájet rajčata a zeptala se
„Hele Magdo, už dávno jsem se chtěla někoho zeptat, jestli má taky doma ve zvyku z rozpůlených rajčat vyřezávat zbytek po stopce. Já ten zvyk přebrala ani tak ne od mámy, jako od tety. Někde se doslechla, nebo dočetla, že to zelené na rajčeti způsobuje rakovinu. Myslím, že je to blbost. Spíš si myslím, že to zelené, stejně jako listy a stonek můžou být jedovaté. Protože rajče patří do čeledě lilkovitých. A mnoho lilkovitých druhů je toxických. Např. již u takového bramboře – jedlá je pouze hlíza, již klíčky můžou dělat problémy. A co teprve takový rulík, durman nebo mandragora.“ Mezi tím nakrájená rajčata vsypala do mísy na salát a začala ještě čistit a na kostičky krájet pár bílých paprik.
„U nás máme ve zvyku taky vykrajovat stonek. A Pepa, ten mi rajské jablíčko nesní, když mu ho neoblanšíruju a nestáhnu slupku.
„A co myslíš – jak to bylo s tím jablkem v ráji? Bylo to jablko – jako malvice, nebo rajské jablíčko.
Když tak nad tím uvažuji, přikláním se spíš k rajskému jablíčku! Je takové obojaké.“
Magda: “Kdo ví, někdo mi říkal, že někde četl, že semínka z jablek jsou taky jedovatá. Když půjdeš do podstaty všech věcí, tak zjistíš, že jsou obojaké. Ale víš co? Nedávno jsem se dočetla, že jablka patří do řádu Růžovitých – tedy jsou to vlastně jiné růže :) Prvně potěší krásou, pak plody a nakonec z toho ještě může být džem, nebo sušené ovoce nebo např. kvalitní calvados.“
„Jo a pak kvalitní bolehlav.“ zasmála se Marie a mezitím zamíchala salát. Pak to pokapala malinko sójovou omáčkou, posypala oreganem, polila zlehka olivovým olejem a jablečným octem. „Anebo ocet, který lze taky užívat jako lék. Tak a můžeme servírovat. Prosím tě vem ty mističky vodsuď a vidličky z tohoto šuplete.“ a zamířila se salátovou mísou do pokoje, kde již tlachali ostatní ženy.
Dnes byl u ní babinec.
Autor Romana Šamanka Ladyloba, 07.03.2010
Přečteno 293x
Tipy 13 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: PIPSQUEAK, , enigman, ewon, umělec2, Bíša, Květka Š.,
ikonka Komentáře (1)
ikonka Komentujících (1)

Komentáře

Jak je někde chlast, pokušení a jídlo musí tam být příjemně i mně.

07.03.2010 18:23:00 | umělec2reagovat

© 2004 - 2019 liter.cz v1.4.5 | Facebook, Twitter