''Přátelé násobí radost a dělí žal'' (F. Bacon)

''Přátelé násobí radost a dělí žal'' (F. Bacon)

Anotace: má slohová práce z českého jazyka na téma: Přátelé násobí radost a dělí žal. myslím, že to je věc, nad kterou stojí se zamyslet.

Sbírka: Deník

Dříve než se zamyslím nad tímto citátem pana Bacona, musím si nejprve urovnat a zeptat se - nejen sama sebe: Co se dá považovat za přátelství?
Je snad přítel ten, kterého jsem potkala v hospodě, baru, či kavárně čistě náhodou? Všehovšudy ho viděla pouze jednou a to tam a toho dotyčného člověka už nikdy s největší pravděpodobností neuvidím? Tak to ať si říká, kdo chce, co chce - já říkám NE!
Člověk, kterého Já považuji za přítele, i musí věřit a já jemu. musí být vzájemná důvěra, respekt, tolerance a hlavně ochota naslouchat a umět vyslechnout.
Pro mě jsou přátelé důležití, životně důležití. Mám o koho se opřít, když je mi zle, a to se mi občas stává. Vím, že když se 'sesypu', tak mi pomůžou se postavit a čelit se mnou nástrahám, které nejsem sama schopna vyřešit.
Nemohu tvrdit, že jsem vždy měla mnoho přátel a že jsem byla tzv. středem vesmíru. kamarádů jsem měla vždy dostatek, ale přátel velmi málo nebo žádné.
na začátku července jsme potkala lidičky, kteří mi, aniž by to věděli, hodně pomohli. Nejednou mi zachránili život a ne jednou, ale mnohokrát mě zachránili před nervovým kolapsem.
To jsou přátelé.
S citátem pana Bacona musím souhlasit. Přátelé opravdu násobí radost a dělí žal. Je-li člověk šťastný, přátelé znásobí jeho radost (už) tím, že se s ním radují. Však pociťuje-li žal a smutek, dotyčný má se aspoň někomu svěřit, ze svého trápení se doslova 'vykecá'.
Jsou samozřejmě chvíle, kdy se vám zdá, že všichni vás zradili a otočili se k vám zády. Jenže to si člověk mnohdy neuvědomí, že to nejsou ostatní, kteří se otáčí zády. Že je to on sám, kdo ukazuje všem záda, kdo se odvrací.

A proto radím, pokud mohu: Važme si přátel, dokud je máme, protože na lítost bude času dost, až je ztratíme.
Autor Inies, 09.03.2006
Přečteno 481x
Tipy 2
Poslední tipující: Modrý Anděl
ikonkaKomentáře (5)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (1x)

Komentáře

pravdu díš.

18.01.2008 08:12:00 | La Suneteto

Myslím, že tvá úvaha nad tímto citátem je docela na místě. Nebo spíš ta tvá slohová práce. ;) . Já sama mám jednoho podle mě opravdového přítele, který mě vždycky rozesměje a pomůže, když jsem v nouzi. Zatím mě nezklamal a tudíž nemám žádný důvod mu nevěřit. Je to opravdu nádherné mít někoho takového, kdo vás vyslechne, snaží se za všech okolností být s vámi a pomoci vám, ale je taky strašně důležité, aby jste tohle všechno poskytovali i vy jim. Přátelství je opravdu životně důležité - když máme přátelé a nebo aspoň jednoho dobrého přítele, život se snáší líp a my jsme dá se říct králové. Ale jakmile ztratíš přítele a nebo víc přátel, potom je to asi tvoje chyba. Je to dost dobrá úvaha / slohová práce. Fakt jo.

01.06.2006 18:44:00 | Karlička

nene, klikneš jen na edit a pak to opravíš, je to jednoduché, zkus to:o) papa Sunny
Edit je když si klikneš na má díla...a na každém řádku na pravo je nahioře v závorce edit. papa a hezký den. Sunny

13.03.2006 13:06:00 | Sunny

to nevadí, jen ať tam nemáš chybu, vypadá to hlupě. Měj se hezky a hodně úspěchů ve psaní přeje Sunny

10.03.2006 13:34:00 | Sunny

Nechci nic říkat, ale nebyl to náhodou Francis Bacon, kdo tohle řekl??žádného pána Baeona neznám a to citáty sbírám...

09.03.2006 16:18:00 | Sunny

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.10 | Facebook, Twitter