(socio otázky)

(socio otázky)

 

♪♪♪


Když jsou charakterově špatní lidé úspěšní, mocní, bohatí a obdivovaní,

co to říká o hodnotách takové společnosti? Ani se neptejte,

pravda je stále tabu. Oficiálně je přece vše

v nejlepším pořádku. Diskuze je uzavřena.

 

 

 

 

 

Autor Lighter, 07.04.2022
Přečteno 99x
Tipy 5
Poslední tipující: paradoxy, Sonador, Amonasr
ikonkaKomentáře (6)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

A bylo to někdy jinak...? ;-)

07.04.2022 11:25:22 | Amonasr

Máš pravdu, často nebylo. Ale je rozdíl mezi "individuálním selháním" a "selháním systémovým". V prvním případě si systém s problematickými lidmi nějak poradí, v druhém si poradí "problematický" systém s ostatními "opozičními" lidmi, kteří na problémy upozorňují. Jednu "ideovou" totalitu jsme už zažili, tak nemůžeme být naivní, že nejsou možné další, ale třeba jiné.

08.04.2022 10:48:15 | Lighter

Nemyslím si, že by kdy nějaký systém vynesl k moci převážně lidi charakterní. Všechny politické systémy, jaké kdy lidstvo na sobě vyzkoušelo, bych rozdělil zhruba do tří základních kategorií - špatné, ještě horší a úplně nejhorší. A ve všech se podle mne prosadí do vrcholných pozic převážně bezpáteřní kariéristé a sociopaté, kteří se systematicky šplhají k vrcholu za pomoci všelijakých nečistých praktik a musí držet basu s těmi, kteří jim pomáhají klestit cestu i obrazně řečeno "přes mrtvoly". Jen výjimečně a zřídka porodí nějaká dějinná katarze silnou a charakterní osobnost, která se ujme vedoucí role, aby vyvedla společenství z marasmu, jako byl podle mne třeba Masaryk. Čímž netvrdím, že každý úspěšný politik nebo podnikatel musí být zákonitě i bezcharakterní ničema či sociopat, ale ti skutečně charakterní jsou podle mne jen v malé menšině. Samozřejmě je to velké zjednodušení, ale už jsem toho zažil v životě dost, abych pochopil životní přesvědčení mého dědy, ruského legionáře, který prohlašoval, že politika byla vždycky špinavá. Jen bych mu dnes řekl, že nejen politika, ale i finanční a korporátní byznys. Nicméně to píšu s úsměvem, protože si umím v životě najít jiné radosti a netrápím se zbytečně něčím, co nemůžu změnit... :-) I černý humor je stále humor, ne...? :-D

08.04.2022 20:12:50 | Amonasr

Ale já to beru stejně jako ty, i s tou radostí ze života.:-) Ale to neznamená, že nebudu kritizovat, co není dobré. A politika je špinavá, protože si charakterní lidé dobře rozmyslí, jestli se v ní budou angažovat. A často to vzdají předem. Na rozdíl od psychopatů totiž není jejich ambicioznost, kariernost ani touha po moci tak přehnaně chorobně zvýšená. Mají své zásady a míru, co je už příliš. Mám známou, co byla nějaký čas náměstkyní primátora v našem městě a "byla odejita", protože se nechtěla namočit do politických záměrů- projektů-machinací (každý tomu říká jinak) se kterými nesouhlasila, nebyly moc čisté, takže "nechtěla spolupracovat". Nezapadla do vyšší politiky, nebyla "názorově dost pružná" a raději odešla, byla až moc normální čili zásadová. Dnes je ráda u nás v obci starostkou, řeší normální věci a je spokojenější.

11.04.2022 11:24:14 | Lighter

Rozumíme si :-)

11.04.2022 17:48:08 | Amonasr

Jasně, že bylo - podle této definice.
Kapitalismus; založen na vykořisťování člověka člověkem, kdežto
v socialismu tomu bylo naopak. :-))

07.04.2022 11:40:36 | Kan

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí