Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 27204 záznamů. Zobrazuji 23836-23850.

SKRYTÝ POTENCIÁL POEZIE Publikoval(a): Amonasr | Aforismus, citát, říkanka » Ze života

Než jsem přišel na Liter, tak jsem básně prakticky nečetl a jen občas jsem si nějakou napsal do šuplíku. Myslel jsem si, že je to jen jedna z řady mých úchylek oproti „normálním“ lidem. Nikdy v životě jsem se ve svém okolí totiž nesetkal s žádným mužem, o kterém bych věděl, že by kdy psal poezii - spolužaček /dokonce i publikujících/ básnířek jsem znal naopak několik. A tak jsem se cítil jako Alenka v říši divů, když jsem přišel na Liter, pročež ze mě alespoň před důchodem nakonec spadl ostych ze psaní (zaplaťpánbu)… :-D A konečně teď aspoň taky čtu mnohem víc básní, než sám napíšu, i když jako student jsem si občas nějakou knížku básní i koupil… ;-))

Jinak intimita je myslím spíš otázkou čtení, než otázkou knižních nákladů. Pouhé několikasetkusové náklady přeci jen asi svědčí o tom, že básnictví se zřejmě proměnilo v jakýsi zvláštní, společensky zcela marginální, fenomén – není potřeba před tím zavírat oči, asi by to stálo i za hlubší zkoumání. Ale tím ho nijak nesnižuju – nové formy, jako internetové portály typu Liter či akce, o které píšeš, možná znamenají počátek znovuzrození básnictví v nějaké životaschopnější, aktivnější a zajímavější podobě. Každopádně třeba já se čtení poezie nyní věnuji mnohonásobně víc, než když vycházely sbírky současných autorů v desetitisícových nákladech… ;-)

22.03.2014 22:53:34 | Amonasrreagovat

VŠEDNÍ CHVILKA POEZIE Publikoval(a): Amonasr | Básně » Ostatní

Děkuju, moc si takovýchto slov od Tebe považuju… :-)

22.03.2014 18:59:52 | Amonasrreagovat

SKRYTÝ POTENCIÁL POEZIE Publikoval(a): Amonasr | Aforismus, citát, říkanka » Ze života

Ten aforismus jsem Blanko psal opět s potutelným úsměvem a napadaly mě u toho taky různé myšlenky :-D Pokud Tě to tedy přivedlo i k takovýmto úvahám a otázkám, tak z toho můžu mít jedině radost… Ono se v nich ukrývá možná víc, než by se na první pohled zdálo – i v literatuře a její komercionalizaci se určitě odráží jakési současné zlomové společenské procesy… Možná je dobře, že se nekomerce má kam uchýlit – třeba na Liter, kde peníze nemají absolutně žádnou moc… No není to úžasné, že v dnešní konzumní době existují i místa, kam nedosáhne trh…? ;-)) Díky za pěknou reakci :-)

22.03.2014 16:02:11 | Amonasrreagovat

Z podvaničí Publikoval(a): básněnka | Básně » Ze života

Pěnopění za kuropění... :-)

22.03.2014 15:40:25 | Amonasrreagovat

SKRYTÝ POTENCIÁL POEZIE Publikoval(a): Amonasr | Aforismus, citát, říkanka » Ze života

:-D Jj, skutečný básník by měl být chudý jak kostelní myš a mít duši rozervanou... Ani bych si neuměl představit poezii třeba od Ivo Rittiga, Romana Janouška či Radovana Krejčíře... ;-))

22.03.2014 13:31:55 | Amonasrreagovat

Z podvaničí Publikoval(a): básněnka | Básně » Ze života

Pěkně napěněná koupel duše... :-)

22.03.2014 11:13:40 | Amonasrreagovat

SPLÍNOHRA Publikoval(a): Amonasr | Básně » Ostatní

Ano, ke všemu nebo alespoň skoro ke všemu je lépe přistupovat pozitivně, i ke splínu... :-)) A děkuju za milé zastavení, které mě potěšilo :-)

22.03.2014 10:53:47 | Amonasrreagovat

INSTINKT Publikoval(a): Amonasr | Aforismus, citát, říkanka » Filozofické

Ukazuje se jasně, že americká administrativa už nehájí zájmy vlastních občanů, ale jen úzké skupiny provázaných finančních, zpravodajských, zbrojařských a mocenských elit, a že pracuje jen ve prospěch zájmů korporací, nikoliv ve prospěch občanů - to už je demokracie jen podle názvu, obsah se někam vypařil - obyčejný člověk je až to poslední, co tyhle skutečně mocné zajímá.

Celý tenhle globální moloch je ale už před fatálním světovým ekonomickým kolapsem - na jedné straně rozvoj technologií vygradoval do neuvěřitelně vysoké produktivity práce, kdy v zemědělství, průmyslu a ve službách je potřeba stále méně lidí k tomu, aby mohli obsloužit celou planetu beze zbytku (víceméně celá světová populace by se při spravedlivém rozdělování mohla mít docela dobře), ale šílená a stále šílenější koncentrace bohatství jen asi u 1% vyvolených vede k tomu, že se většina prostředků nedostane k potřebným, ale buďto leží ladem nebo se s nimi plýtvá na požitky těch nejbohatších tak neuvěřitelným způsobem, že si to normální smrtelník ani neumí představit. A jelikož nezaměstnanost i ve vyspělých zemích se už bude díky stále rostoucí produktivitě práce jen trvale zvyšovat, protože stále chudší státy nemají na to, aby rozvíjely veřejné služby, školství, zdravotnictví, kulturu apod. a tam umisťovaly "přebytky" pracovní síly, tak je jen otázkou času, kdy to celé ošklivě a definitivně rupne. Teprve po katarzi, o které nikdo netuší, jak bude vypadat a jak k ní dojde, se může opět dostat člověk do centra dění...

Takže to, že se termín "postmoderní" doba začíná někdy nahrazovat termínem "posthumánní" doba mi připadá velmi výstižné - vnímám to jako poslední fázi vývoje stávající západní civilizace, než bude nahrazena převratně jiným modelem fungování, který opět nastartuje novou éru vývoje lidstva, která pak možná bude skutečně "humánní", protože materiálně (technologicky) jsou k tomu vytvořeny tak vynikající předpoklady, jaké tu nikdy v historii ještě nebyly. Řečičky o tom, že nelze uživit všechny lidi na planetě a zabezpečit všem důstojné vzdělání, školství či zdravotnictví jsou jen lži - možné to je, ale ne už v současném ekonomickém modelu, tedy za současného krajně až absurdně nespravedlivého způsobu rozdělování vytvořených hodnot...

Promiň tu obsáhlost, ale na Tvou otázku se nedalo ospovědět jednou větou, aby mi mohlo být rozuměno, jak to vnímám... ;-)

21.03.2014 17:34:57 | Amonasrreagovat

INSTINKT Publikoval(a): Amonasr | Aforismus, citát, říkanka » Filozofické

Opravdu si to myslím. Západní civilizace je evidentně v rozkladu, vytrácejí se původní hodnoty, na kterých celé věky stála, ztratila jakýsi étos svého směřování, neexistují žádné vize - ani nalevo, ani napravo, vše se točí v jakési bezradné spirále, která nikam smysluplně nevede. Na jedné straně se lidé obecně neměli nikdy po materiální stránce tak dobře jako teď, ale nikdy taky asi nebyly duchovní hodnoty tolik na vedlejší koleji, jako jsou teď. Všechno se podřizuje jen absurdním ekonomickým ukazatelům, které už neodrážejí současné potřeby - neustálý růst HDP nedává žádný vyšší smysl, než jen čísla pro čísla samotná, a vše je stále víc podřízeno hromadění nesmyslně astronomických zisků u směšného procenta vyvolených, zatímco staleté sociální výdobytky se začínají ořezávat a stále víc lidí bude znovu padat do beznadějné chudoby, nezaměstnanosti a nepotřebnosti na okraji společnosti, který se ale bude stále zvětšovat (ten okraj). Z hesel o demokracii se stávají duté fráze, všude jen samé pokrytectví, konjunkturalismus, korupce. I v mezinárodním měřítku platí stále víc zákon silnějšího, složitě vybudované mezinárodní mechanismy jsou bezohledně ignorovány těmi nejmocnějšími. O člověka ve skutečnosti už žádným elitám nejde, navíc i tyto "elity" jsou čím dál ve své podstatě nekulturnější, nabubřelejší, bohatí už stále méně podporují opravdovou kulturu a duchovní rozvoj, skuteční mecenáši už téměř neexistují a státy chudnou a přestávají plnit kulturně vzdělávací funkce. I církve selhávají ve svém poslání a starají se víc o majetek a politiku, než o duchovní povznesení svých oveček. Globalizace přinesla neuvěřitelné propojení finančních a mocenských elit ve světovém měřítku, které jsou mocnější, než i ty nejsilnější státy světa, včetně USA - "demokratické" volby už ve skutečnosti rozhoduje jen to, koho tyto mocné skupiny finančně podpoří, a to jsou zase jen ti, kdo jdou na ruku jim a ve skutečnosti kašlou na obyčejné občany. Lidé oprávněně přestávají věřit na demokratické mechanismy, protože už pochopili, že jsou v podstatě bezmocnými figurkami na šachovnici zcela jiných zájmů, které nejsou schopni ovlivnit. Upadá i kultura celkově, vše je podřízeno zisku, co se líbí otupělým konzumním masám, zglajchšaltovaným agresivní reklamou, to se produkuje - podívej se třeba na hollywoodské filmy, včetně těch ověnčených Oscary, to je něco neuvěřitelného, na jak tristní a prostoduchou úroveň se to už propadlo. Co je na této mašinérii nezávislé, to je určeno k postupnému zmizení nebo jen živoření. Vem si dále třeba otázku Snowdena - ve skutečné demokracii by byl takový člověk pasován na hrdinu, protože odhalil naprostou zrůdnost fungování amerických tajných služeb, které se vymkly jakékoliv demokratické kontrole a pracují dokonce na stále větším omezování svobody i vlastních občanů, čímž zcela popírají principy, na kterých se formovala americká demokracie. /Pokračování následuje/

21.03.2014 17:34:24 | Amonasrreagovat

Dobrá nálada Publikoval(a): Jiřinka Mignonka | Fejetony, sloupky » Ze života

Třeba to skončí ve fejetonu - tomhle nebo nějakém jiném... :-D Taky neumím moc přijímat případné lichotky a nevím, jak s nimi naložit - to znám... :-)))

21.03.2014 15:40:02 | Amonasrreagovat

Dobrá nálada Publikoval(a): Jiřinka Mignonka | Fejetony, sloupky » Ze života

:-D Vidím, že si musím u Tebe dávat větší pozor, co píšu ;-) V legraci jsem napsal jen to, že přestanu psát fejetony - vše ostatní je míněno smrtelně vážně :-)

21.03.2014 15:23:25 | Amonasrreagovat

Dobrá nálada Publikoval(a): Jiřinka Mignonka | Fejetony, sloupky » Ze života

Já myslím, že byla dobře míněná, nenazval bych ji přímo sprchou... ;-) Ono je složité někomu radit, aby to autor nevzal úkorně, já se snažím to brát spíš jako pomoc, když se k tomu někdo u mě odhodlá, a do jisté míry to považuju i za srdnatost daného kolegy (kolegyně), kterou se taky snažím ocenit.

Když už jsi na to narazila, tak přidám jen můj pohled, ale není to polemika. Sám si nemyslím, že bys psala příliš složitá souvětí, jenže já mám taky sklon složitá souvětí psát, tak to možná vnímám jinak. Ale určitě stojí za to se snažit někdy složitější konstrukce zkusit po prvním přečtení ještě zjednodušit, udělat třeba ze složitého souvětí dvě samostatné, byť třeba taky rozvité věty. Všechno je to ale o míře. Každopádně dnes je uspěchaná doba a obecně se asi lépe a snadněji čtou jednodušeji strukturované i kratší texty. A na Literu obzvlášť, tady dlouhý text (což není ale Tvůj případ) nemá skoro šanci, protože se člověk snaží přečíst raději víc kratších textů svých oblíbených, než strávit 15 minut čtením jen jednoho...

A abych řek pravdu, při čtení tohoto fejetonu jsem měl i pocit, že ses trošku o jednodušší věty i snažila - nebo se mi to jen zdá? ;-) Každopádně tu už patříš mezi fejetonisty na samou špičku - když budeš takto pokračovat, přestanu je asi sám psát... ;-)))

P.S. To myslím s humorem - mám radost, že díky Tobě tu začíná mít fejeton jako literární tvar důstojné postavení... ;-))

21.03.2014 12:30:16 | Amonasrreagovat

SPLÍNOHRA Publikoval(a): Amonasr | Básně » Ostatní

:-D Myslím, že splín je sám převlečeným stínem, ale proč by nakonec i stín nemohl mít taky stín...? ;-)

21.03.2014 12:18:37 | Amonasrreagovat

Dobrá nálada Publikoval(a): Jiřinka Mignonka | Fejetony, sloupky » Ze života

Jako bych Tě viděl - hezky barvitá a humorná črta z pracovního rána, při zachování naprosté věrohodnosti situace, což je myslím také jeho velké plus. To slovo "pracovní" jsem tam napsal skoro přes svůj odpor schválně pro zdůraznění určitého kontrastu, protože z toho textu nebolí ani ruce ani hlava, je naopak příjemně osvěžující, prima mi zvedl náladu..

21.03.2014 12:09:44 | Amonasrreagovat

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí