Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Rozsudek jménem republiky Publikoval(a): Ferina.cz | Satira, epigram » Humor
Souhlasím s vámi. Realita dneška? Ano, a tak jsem to také psal. Původně jsem tam měl i jméno postiženého, ale abych se sám nevystavil podobnému stíhání, raději jsem jméno vypustil. :-)
Remíza aneb Případ č. 33 Publikoval(a): Ferina.cz | Povídky » Filozofické
Děkuji za reakci. Je pravda, že čtenáři, který nezná pozadí, na jehož základě povídka vznikla, se může zdát míra popisnosti vyšší, než je běžné. V tomto případě však nejde o samoúčelný popis, ale o vědomě zvolený prostředek.
Už samotná volba postavy Statthaltera (nejvyššího představitele moci v Království českém, tedy místodržícího panovníka) je klíčová. Pilát Pontský byl prefektem císaře Tiberia pro oblast Judeje. Hypoteticky lze tedy Statthaltera a Piláta vnímat jako tutéž postavu, pouze zasazenou do jiného prostoru. Soud nad Kristem je zde symbolicky přesunut do Prahy.
Právě tuto rovinu jsem však nechtěl vykládat přímo. I proto je důraz kladen spíše na popis úředního prostředí a na přesně vymezenou podobu soudící moci než na samotný děj. Od počátku bylo mým záměrem pojmout text ve stylu Franze Kafky a Jaroslava Haška: Hašek spíše v náznaku, v mluveném slově a absurditě autority, Kafka výrazněji v tíživé atmosféře prostoru a úřadu.
Pokud tedy text na vás působí „těžkopádně“, pak je to v souladu s tímto záměrem – odpovídá tématu, stylu i symbolické vrstvě příběhu. Děkuji za pochopení