Komentáře přijaté

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 1066 záznamů. Zobrazuji 106-120.

Východ slunce Publikoval(a): Helen Zaurak | Ostatní próza » Sci-fi

Hledání lásky ve virtuálním světě selhává, ale pozorovat okolí a fotit přírodu můžeme.

14.02.2020 20:13:35 | reagovat

Říkají mi Android Publikoval(a): Helen Zaurak | Úvahy » Ostatní

Milá Helen, tak k takové odpovědi už těžko něco dodat - způsob Tvého uvažování je mi velmi blízký a napsala jsi to krásně, díky :-)

20.01.2020 10:54:26 | Amonasrreagovat

Jaké básně dokáže skládat umělá inteligence? Publikoval(a): Helen Zaurak | Experiment » Kultura

zcela s tebouc súhlasím.

15.01.2020 10:27:57 | reagovat

Jaké básně dokáže skládat umělá inteligence? Publikoval(a): Helen Zaurak | Experiment » Kultura

;-)

Každopádně je to zajímavá diskuze a důvod k přemýšlení. Respektuju samozřejmě, že jako hudebník o hudbě toho víš mnohem víc než já a jsem přesvědčen, že i o IT. Asi se shodneme, že i kreativní počítačové programy v sobě nesou otisk duše programátora, a proč ne i těch tvůrců, jejichž tvorbu se snaží nějak simulovat, přičemž samy o sobě nějakou vlastní duši mít nemohou. Koneckonců si myslím, že při interpretaci různých děl vkládají do jejich provedení duši i samotní instrumentalisté - proto jsou taky různě ceněné nahrávky od skutečných virtuózů či špičkových orchestrů. Obdobné je to ale i u poezie, do básně vkládá svou duši nejen autor, ale i čtenář, který ji čte, a tím ji vlastně taky pozměňuje "k obrazu svému". Zkrátka ono "duševno" je samo o sobě nesmírně zajímavý a mnohovrstevnatý terén a diskutovat o něm, stejně jako o něm bádat, je možné asi donekonečna... :-)

14.01.2020 11:10:27 | Amonasrreagovat

Jaké básně dokáže skládat umělá inteligence? Publikoval(a): Helen Zaurak | Experiment » Kultura

;-)

Já s tebou naopak souhlasím a říkám, že zatímco počítač umí podle algoritmu pracovat, člověk umí algoritmus vymyslet. A zatímco počítače umí kopírovat postupy minulých hudebních skladatelů, protože to jsou jen postupy, které vždy budou naprogramovatelné, lidé vymýšlí díky své invenci další a další postupy, které pak programují do počítače.

Ale vzhledem k tomu, že hudební skladby jsou vytvářené pomocí postupů jako třeba nauka o harmonii nebo kontrapunktu, a jsou výrazem duše; jsou i počítačové programy výrazem duše, ale programátorů a ne duší samotnou.

Tedy ty Dvořákovi skladby generované počítačem měli duši programátora, který čerpal z Dvořáka.

14.01.2020 07:15:24 | reagovat

Říkají mi Android Publikoval(a): Helen Zaurak | Úvahy » Ostatní

Milá Helen, děkuji za bližší vysvětlení či objasnění a přiznám se, že na to mé vzdělání ani představivost tak úplně nestačí :-)) Čímž samozřejmě nezpochybňuju ani slůvko z toho, co jsi napsala - zní to nesmírně dobrodružně a fantasticky a kam se na takovou skutečnost hrabe nějaká sci-fi nebo fantasy! Moje určitá skepse je zřejmě dána tím, že nejsem schopen strávit myšlenku, že by duše byla jen jakousi odvozenou funkcí vysoce organizované hmoty. Na jednu stranu si nepředstavuju vznik člověka jako uplácání Adama z hlíny a vdechnutí mu života Bohem, to co píšeš považuju za dostatečně vědecky podložené a vědecké poznání jistě pokročí v tomto směru ještě mnohem dál - na druhou stranu i řada slavných vědců dospěla k víře v Boha právě proto, že si uvědomují limity vědeckého poznání, za nimiž zbývá už jen ta víra v cosi, co nás přesahuje. Víra se liší od vědy právě tím, že není vědecky podložitelná, ale jen intuitivní, teologové nechť mi prominou - ani potřebu jejich existence pro různá náboženství tím nechci zpochybňovat, co by si bez nich ostatně počala :-D A byť jsme, jak píšeš, nesmírně nedokonalí, nedokážu si představit ve Vesmíru dokonalejší a zázračnější bytost, než je právě člověk, a nevěřím ani, že člověk dokáže sám stvořit něco víc vzrušujícího a tajemnějšího, než je právě on sám. I když připouštím, že duši mají i zvířata (to vidím zcela jasně třeba na mém kocourovi), a můžou ji mít třeba i rostliny nebo kameny, jak tvrdí tuším například Jaroslav Dušek, který s nimi dokáže i rozmlouvat - proč ne. Nicméně, kdybych byl mladší, nejspíš by mě bavilo pronikat do těch úžasných vesmírných záhad, o kterých píšeš - ve svém věku už mám ale trochu jinak orientované záliby, jako je třeba "pronikání" do lidské psychologie prostřednictvím umění i vlastní tvorby. Ale posouvání lidských možností, včetně AI apod. mě fascinuje, proto mi to občas nedá, abych se neozval s nějakou laickou replikou. Rozhodně nejsem v tomto směru žádný odmítač, to si určitě rozumíme :-) Krásný den i Tobě :-)

13.01.2020 15:15:11 | Amonasrreagovat

Říkají mi Android Publikoval(a): Helen Zaurak | Úvahy » Ostatní

Ponejprv jsem si myslel, že je to text s mírným recesistickým nádechem o postupu AI. Ovšem autorka následně gradovala zámysl zcela vážně, což mne překvapilo.
Bohužel v textu není zmínka o předpokládaném konci civilizace planety Země dne 11.května 2549 v 04.11 A.M., kdy těleso (Píp-GDPR, hmotnost 1,76E11kg) 17,6 pct. impactem narazí v perihéliu do našeho Měsíce.
Abych to zkrátil. Po 11 620 dalších letech nepřetržitého gravitačního kameno-bombardování a dalších smrtonosných lapáliích, bude Měsíc na apogeu jen 39771 km vůči Zemi. A slapové vlny 2820m, ovšem vlivem efektu "tsunami" dosáhnou "trošku" výš.
Abych to odlehčil. U té Laki jsem byl a je to neuchopitelná a nepředstavitelná záležitost. Zatím není dostupná technika, která by lávové pole "zkulturnila". Jsme jen malí červíčci...

13.01.2020 00:05:06 | reagovat

Říkají mi Android Publikoval(a): Helen Zaurak | Úvahy » Ostatní

Dík za poučný a zajímavý text, který vyvolává spoustu dalších otázek a o to jde asi především. Souhlasím, že umělá inteligence může člověku pomoci lépe přežít i čelit všelijakým hrozbám a záleží zase jen na člověku, jestli dopustí, aby se případně obrátila proti němu a připravila nám osud dinosaurů. Hloupí, egoističtí a manipulovatelní jsme na to dost. Jen to bude pořád ta AI, kterou člověk stvořil. Nemůže nás tudíž podle mě nahradit, či po nás převzít štafetu v dalším rozvoji života na Zemi či kdekoliv jinde ve Vesmíru, protože ať už bude sebesofistikovanější, bude to stále jen neživá věc, která bude život pouze předstírat nebo různě simulovat. Dá se také předpokládat, že primárně nepůjde o souboj člověk versus AI, ale že si budou chtít některé privilegované skupiny AI podmanit ke svému prospěchu a ze zbytku lidstva učinit jen jakési poslušné a sofistikovaně zmanipulované "otroky". Ostatně západní civilizace tak postupuje vůči zbytku světa už po staletí a nehodlá se rozhodně svého privilegovaného postavení jen tak vzdát. A pomíjím nějaké ideologické rozdíly - z otřesné chudoby v Africe i jinde tyjeme v těch šťastnějších "civilizovanějších" zemích všichni, ať si to jsme ochotni přiznat nebo ne. Včetně třeba momentálně módní ikony Grety Thunbergové, proti níž jinak nic nemám, ona za to nemůže. Myslím si, že o přežití či zániku lidstva nebude rozhodovat AI (i když může být k obojímu nástrojem), ale nakonec jen to, zda dokážeme změnit globální společenské paradigma ku prospěchu všech lidí na naší planetě a přestaneme se pokrytecky tvářit, že se nás utrpení těch méně šťastných netýká. A omlouvám se, kam až mě to dovedlo - původně jsem to ani nezamýšlel ;-)

12.01.2020 17:44:27 | Amonasrreagovat

Jaké básně dokáže skládat umělá inteligence? Publikoval(a): Helen Zaurak | Experiment » Kultura

Nedávno hrál veřejně nějaký z našich orchestrů 3. větu nějaké nedokončené Dvořákovy skladby, kterou složila AI - podle kritik, co jsem zaznamenal, tak prý skladba měla úspěch a byla typicky "dvořákovská". Pouze někteří kritici prý poznamenali, že tomu chyběla duše. Nebyl jsem u toho, nemůžu sám soudit, ale tu chybějící duši bych právě i předpokládal. Emoce se dají určitě i nasimulovat, koneckonců kvalitní herci je simulují dokonale a ti méně kvalitní hůř. Nevěřím ale, přesvědčuj si mě jak chceš, že nějaký algoritmus dokáže emoce nasimulovat právě tak kvalitně, jako dobrý herec, který se umí do postavy tak vcítit, že se z toho sám ještě dlouho pak nemůže otřepat, přestane vlastně být v roli sám sebou a je i emočně tou "cizí" postavou. Ovšem racionální argument pro to nemám, jen odmítám, že má duše může být pouze jakýmsi originálním algoritmem složeným z pouhých jedniček a nul... :-)

12.01.2020 16:48:29 | Amonasrreagovat

Říkají mi Android Publikoval(a): Helen Zaurak | Úvahy » Ostatní

Helenko, velmi a velmi zajímavá úvaha. Pokrok nezastavíme, a ani by to nebylo dobré. Život na Zemi je snadno zranitelný. Jen doufám, že si to lidé na těch nejvyšších postech uvědomují....za mne *ST*

12.01.2020 16:37:45 | Andělreagovat

Jaké básně dokáže skládat umělá inteligence? Publikoval(a): Helen Zaurak | Experiment » Kultura

Tak to tě již chápu, co se týče skládání hudby, ta se vyrábí podle algoritmu od gregoriánskèho chorálu, kdy existují různé postupy jak skládat, takže není tak těžké napodobit autorský styl takového skladatele. A lidé takto kradou nápady a díla od druhých již dlouho. Program ti jich vyplivne jenom více za kratší okamžik s tím, že tento program stejně napsal člověk, takže generované skladby jsou dílem člověka.

Co se týče veršů, tak pokud budeš psát podle nějakého postupu, pude to také naprogramovat. Jinak ne.

10.01.2020 21:38:07 | reagovat

Jaké básně dokáže skládat umělá inteligence? Publikoval(a): Helen Zaurak | Experiment » Kultura

No právě - z toho mě i docela mrazí, nestojím o takto dokonale náhražkový svět... Ale podobné obavy měl už Karel Čapek, není to nic až tak přelomově současného. Jen se ta apokalyptická vize možného ovládnutí světa roboty, kteří se vymknou lidské kontrole, jeví o něco ještě reálnější než tehdy... :-))

08.01.2020 17:20:40 | Amonasrreagovat

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí