Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Časomlýnek Publikoval(a): TRlVlUS | Básně » Ostatní
V závěru by chtělo asi doladit a sjednotit rýmy jako v první sloce. První sloka je výborná.
Celkově básnička hezká, vděčně se radující se svobody a chvilkového volna. Já někdy v pátek odpoledne popadnu pilu a sekyru a vyrazím do lesa, kácet suché borovičky. Je to asi podobná euforie.
Zapomínat, pro co dýcháš... Publikoval(a): Happyyz | Reportáže » Ze života
"ve mně" (v kom) 2x chybka. Text je čtivý a plný tajemného napětí, které tématem a svou rolí až urputně zaujatý reportér úspěšně přenáší na čtenáře. Nehodnotí, nýbrž objevuje, váhá, klade otázky, zve. Tímto stylem se stane i z míchání čaje dramatická, sledování hodná akce. Reportér občas intelektuálně přehání a dává událostem možná nezaslouženou nadhodnotu - ale to není jeho starost a ostatně kdo ví? Umění žije.
Linuxový Joe: 1. díl Publikoval(a): danielsoft | Romány » Fantasy
Začátek je strhující, plný vtipů a radosti z nově objevovaných paralel, domnívám se že transformovat sem Limonádového Joea je šťastný nápad. Takový excentrický tradiční hrdina je vždycky sympatický i jeho předpokládaný vztah k linuxu je trefný. Linux je kolaloka op.systémů. To by se mohlo dobře psát a občas doprovodit, dovysvětlit for cyklem... Je román už hotový nebo ještě vzniká?
Mlčeti zlato Publikoval(a): Veru | Básně » Láska
Hle jak si tady žáci poradili: hele chybička - děkuju opravuji. To je úplně jako na literárním serveru... Veru zkus se podívat na básničku ještě přísněji a že ona i ta 2.sloka je nějak navíc? První sloka je parádní, slabiky tam rytmicky stroze padají jako kamínky a na slově "zlatý důl" vrcholí obsah. Pak následuje málo říkající dovětek patřící spíš někam do country music. Mlčeti zlato - a také báseň vyšla maličko upovídanější. Básnička tak trochu popřela (polapila) sama sebe. Zajímavé že. Za nadpis a 1.sloku dávám z pozice starého pedagoga 1.
tygr Publikoval(a): gaspacho | Básně » Ostatní
Básnička nezapře autorčin talent pro hledání překvapivých spojení. Obsahově vidím jedno slabší a jedno dobré téma. Ekologie jako svědomí člověka je zprofanovaná na úroveň klišé. Nadějný je naopak nápad s Gurem, tam je řeč nečekaná a chutně ironická, jako kdyby se opravdu nořil z mlhy skutečný viník, skutečný mocný boháč-blbec. Ten je zajímavý. Název "Tygr" je pěkný dvojsmyslový.
Ekologická básnička je hrozně těžké zadání, neboť ten problém je také obrovský.
Ráj Publikoval(a): clovicek | Básně » Ostatní
Hrdina je dokonale srostlý s konzumními institucemi (market, hospoda, televize) a dochází ve svých úvahách k absurdnímu ale logickému závěru: že nic dalšího už není a že ty samé mocné instituce organizují všechno. Tedy i posmrtný život. A vzápětí opět bizarně dochází k logické obavě z hromadného chování lidi, které tak dobře zná. Tam kde lidé konzumně organizovaně žijí, jsou na tom skutečně jen o málo lépe než prasata..
Zdánlivě primitivně napsaná, ale vynikající, aktuální společenskokritická báseň s velikým přesahem. Famózní básnická rošťárna.
Jak jsme hráli Pink Floyd Publikoval(a): Ezop | Povídky » Kultura
děkuju, až bude další dám vědět, můžeš zpívat sbory takové to "áááááá" a "hmmmmm"
Krátká balada o nejdelší cestě jednoho motorkáře Publikoval(a): VITANA | Miniatura, hříčka » Cestování
Krásná balada, otázka je co s názvem. Zde se nehodí vysvětlovat smysl vtipu jenž má čtenář sám s potěšením pochopit. Ale jak to nadepsat stručně? V téhle situaci nám možnost (povinnost) dát dílu název skoro překáží..
Verše jsou nejstručnější možné a přesto nesou celý postupný děj i gradaci i poučení, apel za dodržování pravidel a opatrnost. Neproháněj hochu tu motorku zbytečně pro nic za nic, nemusí to dobře skončit - to všechno báseň říká. Výborná miniatura.
Znalosti Publikoval(a): umělec2 | Povídky » Ze života
"Zato" v tomto př. dohromady.
Básnička začala krásně a vytrvale mě udržovala v naději, že ty připravené nebanální a logicky sestrojené výroky nějak sjednotí, upotřebí ke sdělení něčeho opravdu hlubšího. ...a ona je to zřejmě otázka, zda nakonec neznalost (jež považujeme za horší) není stejně dobrá jako znalost? Znalost se tu problematizuje: znalost domlouvá, svazuje - v neznalosti smělost je. To se skoro podobá kvantové fyzice. Jakmile polohu elektronu známe, zabili jsme ho.
Zajímavá, hloubavá, filosofující práce.
Ptáček a zlaté hodiny Publikoval(a): Ezop | Pohádky, bajky » Ostatní
Taky když pohádka nabírala k dobrému konci, tata se chtěl smát a jak to přemáhal tak prskal. Třeba Sněhurka vstává z rakve, všichni dojatí a z koutu se ozývá "krch krch" hahaha, on to nemohl vydržet. Nejvyšší tátova citovost byla když prskal.
Na námluvách Publikoval(a): Zoroaster | Básně » Láska
6. řádek "jenž", 10. "odňala" pokud správně čtu
Vypravěč je šikovnost sama, obratný a hbitý. Jako krasobruslař který zvládá čtverné skoky. A teď: jak ty umné prvky využít? O čem mluvit? Zde mám trochu rozpaky, báseň působí jako kdyby byla napsaná bez intenzivního záměru, jen jako na vedlejšák při sledování zpráv. Někdy je lepší vidíme-li v textu stopy boje a nejistotu. Až teprve krásný nadpis ubezpečuje, že autor je na díle přece jen angažovaný.
Verše jsou malebné, zpěvné, marnotratně lehké, dovedně imitují a lehce humorně parodují rytířskou zamilovanou pózu i mluvu. Podařená básnička.
Reinkarnace Publikoval(a): marketkova | Ostatní » Bůh, víra
Tvá současná inkarnace je základní škola? To je trochu riskantní otázka že, ale veršíky jsou dětsky bezprostřední a banální. Verše vyplývající z podobného slovního druhu (sedím-hledím) se používají málokdy. Paláci-na práci nebo znavená-nirvána se povedly lépe.
Obsahově se mi básnička líbí, jednoduchými minipříběhy (panovník, žebrák, dělník, zloděj) se tu podařilo vyjádřit běh reinkarnace, i náš evropský poněkud nedůvěřivý názor na ni. Závěrečné sloky jen ze 2 veršů způsobily pěkné zrychlení tempa. Výstižný přesný název svědčí o tom, že autor měl své úmysly dobře srovnané. Že neplácal, nevařil z ničeho. Za takovou práci zaslouží pochvalu i dospělý, junior jedničku.
Vzal jsi mi Publikoval(a): Sára Černá | Básně » Ostatní
Domnívám se že toto použití sedmikrásek se klišé podobá. On i "dotyk" je takový častý veršotepecký výraz. Dotyk sedmikrásky, to nejde upřímně obhájit. Veršotepec = trochu posměšný titul pro básníka zdatného, který jaksi umí mrskat chytlavá slova, umí namíchat klišé aby se to davu líbilo, ale netvoří. Míjí se tím nejdůležitějším co tvorba obnáší, totiž aby šla zevnitř lidské duše. Aby z nás mluvil ten nejopravdovější nejbytostnější pramen. Ten má každý jedinečný a osobní. I jeho řeč je taková. Na ten pramen je třeba počkat až promluví a pokud náhodou řekne "sedmikráska" bude to pravý význam květinky. Nebo nový význam, ale nikdy klišé. Ten básník v nás, naše duše klišé, lži ani přikrášlování nezná.
Pak také je možné text předložit paní tall&curly a ona řekne hned co je klišé. Děkuji za důvěru, to starého pedagoga těší, když žáci jeho výklady berou vážně.
Ironie Publikoval(a): Azura0033 | Úvahy » Ostatní
Pěkný jazyko-hlavolam na téma čím vlastně vzniká ironie? Co se musí změnit, aby každý chápal že mé tvrzení nemyslím vážně, nýbrž chci zdůraznit opak? Tento princip také funguje u většiny vtipů.
Je mi horko jako v zimě - to je ironie díky spojení horko-zima. Takový protiklad nemůže nastat zároveň. Jakmile to slyšíme, tušíme vtip a rozpustilosti. Český jazyk a mentalita je na takové hraní stavěná.
---
Že jsi jednou částí věty (je mi horko) řekla pravdu nic neznamená, naopak 2 zápory by se vyrušily. Říct "je mi zima jako v zimě" spíš ironii vynuluje a taková věta zní popleteně. Ovšem záleží na okolnostech a komu to říkáme. Mezi rozjařenými kamarády kteří všichni trpí horkem říct "mně je zima jako v zimě" tak to vyvolá bouři smíchu. Jako že ten člověk z horka blábolí.
Ironie obecně je zdůraznění vlastnosti jejím zjevně nepravdivým protikladem. Čtenář vidí že jde o nesmysl a tudíž pravda je to první, to nesdělené. Výborná logická otázka.
Touha Publikoval(a): Sára Černá | Básně » Ostatní
Učitel Ezop je zkoprnělý že ho někdo bere vážně. Tato básnička je skutečně pokročilejší, vážná slova hrdinčiny domluvy a varování budí respekt. V první sloce zvuky slabik napodobují zvuky dravé vody.
Ta "křídla labutí" se někdy označují jako klišé a básníci se tomu snaží spíš vyhnout. Jedna výborná autorka a kritička zde "tall&curly" je na klišé jako drak, každému to vytkne a má pravdu. Klišé je obrazné vyjádření třeba i hezké ale během let tolik používané, že ztratilo účinek. Myslím že v tomhle případě nejde o klišé, že jsi k tomu obrazu opravdu dospěla a ona má svou funkci.
Formálně zdařilé přirozeně volně vázané verše varující muže i ženy aby nepodléhali vášní, nýbrž zachovávali svou vlastní hodnotu (znáš-li jen vášeň a ona ti uteče, co pak bude s tebou?)