Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 25529 záznamů. Zobrazuji 25246-25260.

Myšlenka dne (21) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

Vypadá to sice jako snaha přemluvit kapry, aby si vypustili sami rybník, což bych považoval v případě úspěchu za ještě větší husarský kousek, než o kterých jsme si tu už psali v souvislosti s Havlem, ale každý takový pokus je samozřejmě príma, i kdyby se na nich podařilo vybojovat aspoň centimetr ústupků. A píšu to i s vědomím toho, že některým z již snad přemluvených zastupitelů bych nevěřil ani nos mezi očima a už vůbec ne to, že by snad chtěli splnit, k čemu se v tom prohlášení zavázali. Na to jsou to moc velcí šíbři, kteří se řídí heslem "slibem nezarmoutíš". Na druhou stranu to může vytvářet systematický tlak na ně a dává to do ruky i možnost konkrétně je dehonestovat, když se zachovají v rozporu s tím prohlášením, což řada z nich jistě udělá při první možné příležitosti.

Snad se ty siločáry s NFPK, neohroženými státními zástupci, čestnými policajty atd. budou sčítat a někam to opravdu povede. Stejně to ale bez zavádění přímé demokracie nepůjde taky - ta stranická mašinérie už ze své podstaty vytváří a reprodukuje korupční prostředí - jednu kavku se podaří někde nachytat, ale deset dalších se vyrojí hned jinde... A nedělám si ani iluze, že po nejbližím historickém znemožnění se ODS a TOP 09 a o 4 roky vzdálenějším historickém znemožnění se ČSSD je nenahradí podobné partaje, kde se šíbři jen přeskupí pod novou značkou, jako to udělali třeba při vzniku TOP 09. To může vyřešit jen změna volebního systému, kdy se budou volit osobnosti, nikoliv strany. Jak mi kdysi nebyl sympatický Senát, tak po každých nových volbách je mi to čím dál sympatičtější instituce - těch nezávislých tam vždycky o něco přibyde, abych nebyl tak skeptický...

21.05.2013 19:36:28 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (21) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

To právě ti Švýcaři nebo Američani dobře vědí, že zastupitelé, poslanci a státní úředníci všeho druhu mají sloužit jim a ne opačně. A umí si to většinou ohlídat, na rozdíl od nás. U nás slouží stranickým sekretariátům a mafiánům a my jen nadáváme po hospodách a občas na Literu :-) Musíme se holt naučit jim dávat výprask při každé příležitosti, kdy to jen půjde - třeba i při příštích volbách, když ne dřív. Například poslední prezidentské volby ale ukázaly, že se to musíme ještě setsakra učit, když všichni, kdo aspoň trošku mohli přinést nějakou naději na změnu, se do druhého kola ani nedostali...
"Tak tu máme na dalších 5 let místo Klause Zemana, paní Millerová" - řekl by třeba Švejk :-D

21.05.2013 18:17:37 | Amonasrreagovat

BEZNADĚJ Publikoval(a): Amonasr | Básně » Smutné

:-)))

21.05.2013 18:01:22 | Amonasrreagovat

LÁSKA CHUTI HOŘKÝCH MANDLÍ Publikoval(a): Amonasr | Básně » Smutné

Naprosto souhlasím. Proto miluju stále naplno ;-)

21.05.2013 17:59:45 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (21) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

Jasně :-) A ten tvůj strýc to v tom tvém odkazu řekl poměrně zřetelně: "To víš, k přímé demokracii musí lidi dozrát, umět hlídat papaláše je umění...". V tom je myslím řešení - přímá demokracie, t.j. demokracie nezprostředkovaná zkorumpovanými partajemi, když to řeknu jinak.

Podobně jako tvůj strýc mi to vždycky povídal i kamarád z Kalifornie, který tam odešel v roce 68 a pak se nějak motal v listopadových dnech taky tady. Poznali jsme se o něco později a to už se nestačil divit, jaký to tu nabralo směr a jak u toho "žraní" zdejší mocipáni mlaskají. Pokud jde o komunální politiku, taky vždycky tvrdil, že v Kalifornii místní politikové, policajti apod. se třesou před občanem a dělají, co mu na očích vidí. On to ale také vztahoval například k tomu, že údajně přesně věděl, kolik ze svých daní platí na toho místního policajta, takže ho považoval za svého "zaměstnance" nebo jak to říct...

21.05.2013 16:38:28 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (21) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

Vím, jak je to těžké, právě že vím... Ale jsou tu podle mne dvě roviny. Jedna rovina je zapojení těch aktivních, kteří systematicky něco vytvářejí, vymýšlejí, atd. Těch bude vždycky relativně málo, to není vždy jen o chuti, ale i o času, zájmových preferencích, různých osobních důvodech, mnozí jsme introverti, kteří musí být téměř "násilím" či vnějšími okolnostmi někam vtaženi atd. atd. A ta druhá rovina jsou ti "bezejmenní", kteří tomu sice fandí, ale je těžké je k něčemu rozhoupat, třeba k účasti na demonstraci nebo na volbách.

Já z toho, co píšeš, cítím jisté rozčarování, že se o něco snažíš a lidé zůstávají převážně pasivní. A moc dobře ti rozumím, jak ti asi i při některých diskusích tady je. Ale možná jsi moc netrpělivý. Já už jsem to tu dříve psal, ale třeba projekt Matěje Stropnického Žižkov (nejen) sobě se trefil přesně do potřeby doby a zamíchal kartami při posledních volbách tak, až se z toho některým mafiánům určitě zatočila hlava. A udělali to šikovně, že to pojali spíš nestranicky. 25% získaných hlasů, to je přece už úspěch jako hrom. A to, že zde pak NFPK spolu se Ž(n)s a dalšími dostali do Senátu Michálka a ještě tak neuvěřitelně přesvědčivým způsobem (75%), to je přece taky ohromný výsledek. A podle facebooku vidím, jak malý počet je "aktivních", přesto dosáhli svého a věřím, že to bude pokračovat dál.

Tím chci naznačit, že jde spíš o to, aby ti aktivní vytvořili takové možnosti, aby i "pasivní" dostali šanci účinně projevit svou vůli, když uvidí, že to má smysl. O politiku jako takovou se bude aktivně starat čím dál méně lidí, to je asi zákonitý trend, ale selský rozum mají naštěstí pořád ještě skoro všichni. Když se na politické scéně objeví věrohodné subjekty, podporu časem vždy získají. Ale je to běh na dlouhou trať bez zaručeného výsledku. Obdivuju každého, kdo má k tomu energii, a určitě nejsem sám. Proto se tu do těch diskuzí i zapojuju, aby to tu nevypadalo tak beznadějně :-D Ale cítím, že máš na své straně i mnoho těch, kteří se do diskuze sice nezapojí, ale třeba ji jen sledují. A za každého dalšího diskutéra se tu raduju s tebou ;-) A třeba až se něco smysluplného naskytne, udělám i víc, stejně jako mnoho dalších...

A ještě jednu poznámku - ty už máš jeden velký splněný cíl v životě za sebou, pokud jsi věřil už někdy v sedmdesátých letech, že se tehdejší systém podaří odstranit. Tomu nevěřil skoro nikdo ještě ani na konci osmdesátých let, my starší si to musíme moc dobře pamatovat, pokud máme aspoň trošku paměť. Ten systém vypadal díky hlídání ze strany SSSR jako nezměnitelný a těžko někdo mohl tušit, že zrovna tam se objeví nějaký Gorbačov a všechno bude rázem jinak. To je také jeden z důvodů mého hlubokého obdivu vůči všem disidentům, že dokázali vést takový předem téměř ztracený boj. Taky vás bylo jako šafránu. A cokoliv, co se ti podaří navíc teď, už můžeš brát svým způsobem jako příjemný bonus ;-) Snad víš, jak to myslím :-)

Jo, a ten odhad s Tebou sdílím :-)

21.05.2013 14:48:29 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (21) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

Aťane, vím, že Ti jde o to, aby lidi jen pasivně nečekali, "až to za ně někdo zařídí". Tak jsem ten společenský samopohyb ani nemyslel. Nějaký obecně důvěryhodný subjekt, za kterým by lidi mohli jít, tu ale zatím chybí, resp. nebyl ještě obecně akceptován. To je vidět i z těch předchozích sporadických diskuzí k Myšlenkám. A to je fáze, která si žádá taky určitý čas. Koho by třeba, až na pár (v poměru k populaci) disidentů, napadlo ještě rok před Listopadem, možná dokonce ještě 16. listopadu 1989, že se tehdejší režim vůbec někdy sesype, navíc tak rychle? Na druhou stranu jsme možná byli poslední stát z bývalého východního bloku, kde až do poslední chvíle drželi moc lidé typu Jakeše či Štěpána, kterým i slovo "perestrojka" nahánělo husí kůži. Všude okolo už se to viditelně hroutilo a oni měli pořád pocit, že jim absolutně nic nehrozí - vzpomeň si na to neuvěřitelné Štěpánovo vystoupení v ČKD, které teprve přesvědčilo dělníky, že takto už skutečně ne, a pak teprve to konečně nezadržitelně jelo jak po másle.

Prostě česká národní povaha je taková, jaká je. Ale ta všeobecná naštvanost už je tak velká a ten kotel už je natolik přetopený, že i ten tlak zezdola nepochybně přijde. Jen neumím odhadnout, kdy, kde a jaký impuls ten ventil uvolní. Tentokrát je mnohem víc přetopeno mimo Prahu, to mnozí pražáci ani netuší... Tenkrát to bylo opačně. A bylo by potřeba, aby tu byl dobře připravený nějaký obecně přijímaný subjekt, který se pak toho uvolněného přetlaku ujme, případně nabídne takové řešení, které ten přetlak rozumně usměrní. A tady zatím vidím skutečně jediný - NFPK. Jsou kolem toho inteligentní a rozumní lidé, takže by nemusely mít šanci nějaké nahnědlé či narudlé skupiny apod. Možná by mohl NFPK zkusit tu svou roli trošku víc zvýraznit a víc ji rozprostřít i mimo centrum...? Hlavně to ale podle mne nemůže být nikdo spojený s konkrétní politickou stranou, na to myslím dojel ProAlt...

21.05.2013 13:23:43 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (21) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

To odpolitizování státní správy by právě ztížilo uplatňování mafiánských praktik, které je řízené ze stranických sekretariátů, což se jim logicky nehodí do krámu - proud korunek do stranických kapes a kapes vyvolených by mohl ustat nebo se značně ztenčit. A jelikož parlament je složen pouze z kandidátů nominovaných stranickými sekretariáty, kruh se uzavírá.

Zákony se připravují pod přímou patronací a dohledem těchto sekretariátů, co zmůže volič? A je úplně jedno, pro kterou ze stávajících parlamentních stran se rozhodne, je to všude naprosto stejné. Během tohoto volebního období se zřejmě už historicky znemožní ODS, možná i TOP 09, ale po příštím vítězství ČSSD bude další 4 roky probíhat v bleděoranžovém totéž, co teď probíhá v bleděmodrém. Na to nemusím být ani prognostik. Teprve po historickém znemožnění i ČSSD může dojít ke zlomovému prozření voličů, ale jakou formou to bude, to už si odhadnout netroufám.

Společenský pohyb se nedá projektovat, ale ani zastavit. Myslím si, že v době čtyřletého znemožňování se příští vlády ČSSD už vznikne něco hmatatelného mimo stranické sekretariáty (zárodky už možná jsou vidět, třeba někde kolem NFPK), co bude mít snahu ten stranický beznadějně zkorumpovaný systém zlomit, o co se budou moci občané opřít. Zůstávám stále střízlivým optimistou :-)

21.05.2013 12:19:34 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (20) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

Aťane, já už jsem to jednou psal, že jsem nebyl před sametem ani disident, ani jsem nikoho z disentu neznal. A nevěděl jsem ani nic o Václavu Havlovi, byť to dnes může leckomu připadat prapodivné. Poprvé jsem se s jeho jménem setkal v době, kdy se jeho přátelům povedl také husarský kousek - zveřejnili v Rudém Právu v inzertní rubrice blahopřání Havlovi k narozeninám i s jeho fotkou pod jménem Vaněk, autobiografické postavy z jeho her. To tenkrát cenzorům uniklo a byl z toho docela poprask, myslím, že to mohlo být tak rok před Listopadem. A pak si také vzpomínám, jak už v počátečním průběhu listopadových dnů udělal moderátor Martin Švehla v televizi s Havlem rozhovor a já jen překvapeně koukal, jak neumí příliš dobře mluvit, koktá, ráčkuje atd., a byl jsem proto i docela udivený, že zrovna on je vůdčí postavou opozice. Já osobně bych třeba v té době preferoval na Hradě Valtra Komárka, jehož názory jsem poměrně dobře znal a byly mi sympatické, mohl jsem se proto s nimi lehce ztotožnit. Teprve posléze a postupně jsem pochopil, jak silná a zajímavá osobnost Havel je, a získával si stále víc moje sympatie. A také kvalita jeho her mě později překvapila, byl to nepochybně i skvělý dramatik. Píšu zde o tom schválně, protože si myslím, že ta moje zkušenost odráží tehdejší znalost či spíše neznalost většiny lidí v té době. To, co vám disidentům připadalo samozřejmé a všeobecně známé, většina lidí musela teprve vstřebat a nějak se v tom začít orientovat, což nebylo vždy snadné. A tenkrát taky možná projevil skvělý predátorský instinkt Klaus, který dokázal disidentům to listopadové vítězství svým obratným manipulativním jednáním vlastně ukrást. Mně sice Klaus sympatický nikdy nebyl, nikdy jsem ho zejména nepovažoval za člověka mravně na výši, ale v tom jsem asi ani tenkrát nebyl typický většinový volič.

Já se pak brzy po revoluci s některými disidenty už měl možnost setkat, s pár z nich jsem se i osobně sblížil, ale to už je jiná kapitola. Vždycky mi ale byli sympatičtí lidé právě z Havlova okruhu pro jejich vysokou mravní integritu, kulturní založení, filosofičtější a "laskavější" (nečernobílý) pohled na svět, než "bijci" typu Cibulky, i když zase s takovými jsem se ani později osobně nikdy nesetkal, takže tam mi chybí ta osobní zkušenost.

21.05.2013 11:57:32 | Amonasrreagovat

Klíč Publikoval(a): isisleo | Básně » Ostatní

Hezky podané a líbí se mi i to závěrečné odhodlání v posledním verši :-)

21.05.2013 11:04:26 | Amonasrreagovat

Do háje se starou výchovou Publikoval(a): isisleo | Básně » Ostatní

Jsem spíš pro setrvání u té staré výchovy. I když někdy je v takových případech setsakra těžké se udržet a nesáhnout po tom otráveném šípu taky... ;-)

21.05.2013 11:00:15 | Amonasrreagovat

Myšlenka dne (20) Publikoval(a): Aťan | Ostatní » Ze života

Havel mi byl svým pojetím "nepolitické politiky" velmi blízký, možná je jen škoda, že se okolo něj nezformoval i skutečně akceschopný politický směr. Svým způsobem podle mne předběhl dobu, stranické pojetí politiky už evidentně prodělává své předsmrtné křeče a on to zřejmě cítil dřív, než ostatní. Ke skutečně občanské společnosti se ale ještě dospět nedalo - všechno vzniká až tehdy, kdy to skutečně nazraje, a doba pro Havlovy vize teprve přijde. Domnívám se, že to byl člověk, který se nebál myslet nekonvenčně a jít často i proti většinovým názorům. Považoval jsem ho také za nefalšovaného humanistu, i když některé jeho postoje mi s tím nejdou dohromady - například podpora ba dokonce podněcování tzv. humanitárního bombardování Jugoslávie, což dodnes vnímám jako naši velkou národní hanbu. Poslední dobou se nemohu zbavit dojmu, že v těchto věcech přeci jen nebyl tak úplně nezávislý a podléhal jakýmsi ještě jiným zájmům, jdoucím odkudsi zpoza oceánu. Byl to omyl nebo daň za slávu a přízeň ještě mocnějších než mocných? Kdo ví?

Nejvíc mi ho ale bylo líto asi v posledním jeho odvysílaném TV rozhovoru s kardinálem Dukou. Havel už působil poněkud vyčerpaně, zlomeně a jakoby nešťastně, přesto z něj vyzařoval na rozdíl od Duky skutečný humanismus a velký duchovní rozměr. V té diskusi se zračila možná ona doufejme dočasná porážka Havlovy vznešené společenské vize a Dukova dosti přízemního pragmatismu, který bych například od disidenta v církevních službách naivně nečekal. Ale možná právě proto je to on, kdo nyní triumfuje. Umím si představit, že těsně před pádem Říma také triumfovali tehdejší Dukové a prohrávali tehdejší Havlové.

20.05.2013 21:39:37 | Amonasrreagovat

Peter Shaffer: AMADEUS (recenze) Publikoval(a): Amonasr | Recenze » Kultura

I to je možné, ale ten výkon byl fantastický i tak. On ten Vránův Salieri byl zase takový lidštější a tím možná víc "ze života", než ten Tabakovův 100% ďábelský intrikán. Ale s tím, co naznačuješ, naprosto souhlasím :-)

Ne, já si ty recenze poprvé zkusil tady na Literu, jak by mi to šlo, a už jsem u toho zůstal, začalo mě to bavit. Zjistil jsem, že si to snad můžu dovolit i jako absolutní laik - ale je to samozřejmě jen čistě divácky subjektivní pohled, nemám žádnou průpravu. Na druhou stranu jsem se už dříve setkal s tím, že i známí umělci stojí o obyčejný divácký názor. Největší "drzost" ale je, když to píšu o operách, protože hudbě, jak jste si nejen Ty a Joe už dřív správně všimli, vůbec nerozumím :-D
Ale dík za poznámku, potěšila mě :-)

20.05.2013 19:20:40 | Amonasrreagovat

Marnost Publikoval(a): aravara | Básně » Ze života

Nejsem odborník, ale u těch vad pleti pod make-upem bych si nebyl tak jist ;-)

20.05.2013 17:01:55 | Amonasrreagovat

454. Jiná země Publikoval(a): Robin Marnolli | Poezie v próze » Akční, detektivní, dobrodružné, válečné

Lahodně a vyváženě namíchaná atmosféra s pocity, vše v příjemném oparu tajemna, který ani ten tichý vánek úplně nerozfoukal... :-)

20.05.2013 00:16:35 | Amonasrreagovat

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.10 | Facebook, Twitter