Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Co je to láska? Publikoval(a): Hippy | Úvahy » Láska
teda možná děti podceňuju, už asi nevím jaký to je :-(,
ale tohle psal jeden člověk
podobně si myslím, že děti nechápou Malýho prince
O snech ze života.... Publikoval(a): Kasumi Sateiko | Úvahy » Ze života
stručně: ach jo
Být zlý Publikoval(a): ratvasilis | Úvahy » Ze života
podle mě to není ideální (být zlý), ale člověk by měl být alespoň spravedlivý tj. těm zlým tu hubu rozbít. Často to ale nejde.
Kreacionismus vs. Evoluce Publikoval(a): Magna | Úvahy » Příroda
evoluce a kreacionismus
co se týče společnosti mám pocit, že člověk žije celý život v mýtech, alespoň většina lidí. Několik vnímavějších a originálnějších si dovolí zpochybňovat autoritu, a je otázka, jestli oprávněně.
Můj postoj naporosto nezdůvodněný je víra v evoluci. Kreacionismus mi připadá jako absurdní nesmysl, nebo spíše jako takový test víry (křesťanů) (vadí např. jiným náboženstvím, že jsme z opic? můj přehled tam rozhodně nesahá).
Otázka pravdivosti jakékoli teorie- zjistil jsem, že v tom mám poměrně zmatek, ale obecně jde o to, že by se věda měla postupně přibližovat k pravdě- u kreacionismu (můj problém) nevím z čeho vychází- pokud to z toho, že nějaké druhy stvořil Bůh, tak jak někdo může vědět? pokud jen poukazuje, že "Darwin" má nějaké díry tak pravděpodobně má, ale je to jako tvrzení, že existují draci, když jsme nepoznali všechny brouky v amazonském pralese.
společenská otázka
Souhlasit s evolucí, ale podle mě neznamená přijmout pohodlný názor o právu silnějšího (byť to tak bylo dříve interpretováno), podle mě je to snaha věřit tomu, co se učíme ve škole a obecně autoritám, tzn. že křesťan věří křesťanství a člověk z ateistického prostředí spíš vědě. Prostě nepřemýšlí a nepochybuje (jako v mýtickém období).
Jiná otázka je, jak se projevuje ztráta náboženství, odlišně řečeno ztráta víry, na moderního člověka . Tohle je poměrně silné téma v literatuře a ve filozofii, i když myslím, že nihilisti byli už v Řecku, spojuju si je nejvíce s 19. stoletím- Dostojevského Běsy například, Masarykovy práce, ale to asi není podstatné a mám k tomu ještě míň zdůvodněný postoj než k evoluci.
Zhruba řečeno: já náboženská dogamata těžko přijmu, ale víra jako taková lidem asi spíš pomáhá, vědecky a hrubě bych řekl, že to je taková psychoterapie.
Smysl lidské svobody Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
celý jsem to nějak nepochopil :-). možná si to ještě jednou přečtu, nicméně je to téma, který mě taky bere, i když asi úplně jinak.
Můj postoj vycházející z toho, co jsem napsal dříve, je asi tento: svoboda je značně neurčitý pojem- neexistuje. Myslím, že celkově se tomu říká fatalismus. Když vezmu svůj materiální přístup:hmota se předpověditelně, tzn. nemůže si dělat, co chce, není svobodná. Jelikož celý vesmír považuji za hmotu s pravidly: platí to i na člověka (tady se asi těžko shodnem).
Nicméně je tu problém s tím , že každý pociťuje "svobodnou vůli" podle mě je to iluze- to co máme je moc činit rozhodnutí, ta ale nejsou svobodná, jsou motivována vůlí a tu už si nevybíráme, zkrátka děláme co chceme, ale nemůžem chtít co chceme.
Nicméně i kdybych byl vedle s tím fatalismem, tak druhá verze je jakýsi stupeň náhodnosti (pohybu hmoty), výběru možností- ten ale s jistou dávkou víry :-) je jenom statistika- nepředpokládám vyšší účel.
Toto pojetí je značně bez morálky, lépe řečeno s morálkou naprosto nesouvisí. Jaký vliv má fatalismus nebo náhodnost na život lidí naprosto nevím. Ze zkušenosti bych řekl, že se každý chová podle sebe. Nevím, jestli to je v rozporu s mou teorií- zkrátka každý se chová podle zákonů přírody a nemůže na tom nic změnit.
Problém celé věci je patrně v nevědomosti: nevím přesně jak se chovají částice- řekněme atomy, přenést jejich domělé vlastnosti na lidi- tj počet atomů cca 10 na 25. je trošku problém- potom ale jakýkoli výrok o tak velkém počtu částic je trošku problém.
Pozorují nás mimozemšťané? Proč by to dělali? Publikoval(a): Vladimír Pecina | Úvahy » Ostatní
to, že jsme hloupější než oni neznamená, že jsme málo složití.
3. světová válka Publikoval(a): fradiavollo | Úvahy » Ostatní
Je to poměrně originální nápad tady na literu.
Kriticky: dal bych to víc do povídek a ty pravopisný chyby :-). Nevnímal jsem to úplně dokonale, ale nazval bych to spíš hrozba terorismu, nebo džihád o třetí světový tam není ani ň.
Picassův odkaz Publikoval(a): temny.bard | Básně » Sex, erotika
nojo von ke konci života maloval bejky a kosočtverce :-)
Filozofie Publikoval(a): Heavy | Úvahy » Humor
má to styl hromadnýho mailu a je to spíš poučné než humorné, ale kam jinam to zařadit :-)
Stejná země, jiný život Publikoval(a): James Tony | Úvahy » Ze života
hodně štěstí :-)
Nové andělské duše Publikoval(a): Agniezka | Úvahy » Ze života
zvláštní
já čet něco o energii co člověku proudí páteří a probouzí čakry a jaký vztah to má k jasnozřivosti, osudu, životnímu stylu atp. a napsal to matematik, který své mystické pocity autenticky popisoval.
abych to shrnul- je ráno (spíš poledne) ale večer bych tomu věřil...
tím nechci říct, že na víře v naději je něco špatného. Ale prostě se musím ptát, jak to ta paní, co to napsala, může vědět? to v nebi byla? nebo jí nějaký anděl navštívil?
pokud jde o anděly mám nejradši tohohle:
http://video.google.com/videosearch?q=angel+hendrix&emb=0&aq=f#
měj se dobře
Paracelsus Publikoval(a): Markulka | Úvahy » Ze života
já si zašťourám: co myslíš pravidly vědeckého myšlení?
Bohatí,chudí... Publikoval(a): Ičnisan | Úvahy » Ze života
citím to jako svoje téma, které musím taky někdy zpracovat... nu což jdu se zatím nějak zabavit.
Pohled na svět Publikoval(a): Rejha | Úvahy » Ostatní
Není to špatný, ale celkově mě to přijde nekonzistentí a pro mě neurčitý.
zajímavý např. : víra vs. paže, moc nebo -co našeptává bůh a ďábel. To jsou vcelku dobrý nápady.