Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Za totáče Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za čtení a odkaz. Problém však, že ty mocipány, co utahují šrouby, si sami na vedoucí místa dosazujeme. Sami nastolujeme mentalitu vedoucí k omezování svobody. Podléhají jí i soudci. Proč? Jde o lenost, povrchnost, strach z vlastní odpovědnosti?
Hokynáři proti moralistům Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Co se týče Havla, zde si netroufám říci, zda svými postoji něco programově sledoval. Nevyvracím, že možná máte pravdu, ale sám nevím. Alespoň však na rozdíl od současné hlavy státu Havel byl politický člověk a měl nějaký politický názor. Ten dnešní prezident ani mnozí další lidé současné politiky nemají názor žádný.
I zde chápu Vaše stanovisko, já osobně bych však na Beneše tak přísný nebyl. Vybíral mezi více zly a byl v morálně velmi nejednoznačných situacích. Těžko soudit zpětně a těžko říci, zda, v případě obrany v r. 1938, bychom jej i v tomto případě nevinili z toho, že se rozhodl špatně.
Václavák Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky. Přesně tak. I v daném románu mocní účelově tvrdili, že Oceánie je ve válce s Eastasií, aby vzápětí vše změnili s tím, že se válčí s Eurasií. A to jenom proto, aby obyvatele drželi ve strachu a v područí.
O pravici, levici a nekonaném koncertu Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za podrobný komentář. Nicméně oč je delší, o to víc ignoruje, co je v mém článku řečeno. A sice, že není projevem pravicového myšlení diktovat lidem, který názor je správný, omezovat svobodu projevu a prosazovat věci, které jsou zjevně netradiční a progresivistické, jako např. manželství pro všechny, kolektivní vina apod.
O pravici, levici a nekonaném koncertu Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Spíš je to dělení zamaskované, což je nejen zmatené, ale i nebezpečné. Kdysi se říkalo o straně zelených, že jsou jako melouni, tedy navenek zelení, uvnitř rudí. Dnes jsou levicovost, resp. vědecko marxistický přístup ke světu zakryty pirátstvím nebo duhovými barvami menšinových komunit.
Odpracoval si to Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Brněnský politolog Lubomír Kopeček napsal o třech polistopadových prezidentech knihu s westernovým názvem "Hodný, zlý a ošklivý?" (s tím otazníkem na konci). Pod těmi přívlastky v daném pořadí míní Havla, Klause a Zemana. O Pavlovi tam není, kniha vyšla před jeho zvolením. Novinář M. Korecký pak přinesl možná ještě výstižnější zhodnocení, tedy, že první tři prezidenti jsou muži Listopadu 89, zatímco Pavel (případně Babiš) jsou mužové před Listopadem 89 ... Což je, jak říkám v úvaze, naše smutná vizitka.
Odpracoval si to Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Tak ti komunističtí poslanci ve Federálním shromáždění, kteří Havla zvolili za prezidenta, podle mne moc nevěděli, která bije. Hlasovali tak, jak jim ti momentálně mocní řekli ...Ano, ať to je jak chce, Havel měl svoji filozofii a pohled na svět, byť třeba jeho prosazování nepolitické politiky je v mnohém mylné. Měl však jasný a stabilní názor, což se o současném prezidentu ani mnohých ostatních politicích vč. premiéra a expremiéra říci nedá.
Odpracoval si to Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za čtení a komentář. Nevím, zda komunisty Havel vědomě kryl. Ale pokud ano, zřejmě i proto, že si uvědomoval, že nějaké radikální trestání komunistů by mu u veřejnosti neprošlo a ani po něm nebyla vůle. Nutné si uvědomit, že KSČ s nezměněnou značkou (názvem) skončila v prvních svobodných volbách v r. 1990 na druhém (!) místě a získala cca 13 % hlasů, což je něco mezi půl milionem až milionem voličů. Co by dnes za 13 % mnohé strany daly ...
Kdo je tady antisystémový? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Ano, daný konflikt zasahuje do soukromí lidí, neboť do soukromí zasahuje i současná politika. Tím, že nám politikové vstoupili do bytů a dokonce ložnic tím, že nám začali říkat, kdy můžeme do práce, do hospody, jakým autem můžeme jezdit nebo co si můžeme nebo nemůžeme myslet, tím, že přestali spravovat věci veřejné, ale chtějí spravovat věci soukromé, zaseli hluboký předěl i mezi rodinné příslušníky, přátele, kolegy v práci atd. Nejlépe se jim totiž hodí osamělý jedinec. Toho lze nejlépe ovládat, neboť takový člověk ztratí své zázemí jak materiální, tak i duševní.
Kdo je tady antisystémový? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Bohužel je to tak. Jakmile vládní moci nebo pokrokářům dojdou argumenty, uchýlí se k perzekuci (viz trestní stíhání učitelky za jiný názor) nebo začnou nonkonformní příspěvky na sociálních sítích nahlašovat a tyto jsou následně mazány.
Kdo je tady antisystémový? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Ano, článek není veselý. K dotazu, koho zpráva MV ČR (dostupná zde: file:///C:/Users/Pavel%20Uherek/Downloads/Extremismus_-_Souhrnna_situacni_zprava_za_1_pololeti_2023.pdf)
považuje za systémového lze odpovědět tak, že systémový je dle MV ten, kdo podporuje stávající vládu, nosil roušky, nechal se očkovat, proti vládě nijak nerevoltuje, za prezidenta volil generála Pavla a podporuje Ukrajinu v boji za mír. Jazyk zprávy na některých místech používá bolševický slovník, který např. signatáře Charty 77 označoval za ty, kteří svoji revoltu proti komunismu dělají "za mrzký peníz". Stejně tak osoby, které na internetu šíří jiné názory než vláda, současná zpráva MV ČR obviňuje z toho, že tuto činnost dělají "za účelem finančního zisku".
Kdo je tady antisystémový? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Je to tak, co se jednou jeví jako pobuřující, nechtěné, dnešními slovy antisystémové, může být zítra považováno za vysoce žádoucí. Mimochodem i tu první světovou, která je spojena se Švejkem, celá Evropa vítala, jak intelektuálové, tak lid, a všichni říkali, že bude taková očišťující a osvobozující ... Totéž si mnozí mysleli o komunismu.
Učitelky, Platónova jeskyně a vláda filozofů Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Ono mylná je už ta domněnka, že společnost lze řídit podle předem daného plánu. Ten vždy, stručně řečeno, zní "Odstraníme špatné, abychom se pak měli dobře". Často se tvrdí, že např. Pol Potova Kambodža, kde rudí šílenci nakonec stříleli každého, kdo měl brýle, neboť jako intelektuál byl nepřítelem dělníků, byla úchylkou a zneužitím marxistických myšlenek. Není to úplně pravda. Do těchto masových a státem řízených vražd může vyústit každá politická ideologie, která si myslí, že je schopná zařídit lepší svět odstraněním domnělých nepřátel.
Učitelky, Platónova jeskyně a vláda filozofů Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Děkuji za komentář. Filozof Václav Bělohradský v této souvislosti vzpomíná na jednu příhodu. Seděl v pražské restauraci u stolu se špinavým ubrusem. Přišel k němu číšník, který Bělohradského znal. "Pane profesore, co říkáte na tu naši politiku, to je hrůza, co má obyčejný člověk dělat?". "Vyměňte ten špinavý ubrus a hned bude na světě o něco lépe" reagoval V. Bělohradský.
Učitelky, Platónova jeskyně a vláda filozofů Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Ano, demokracie není stav, ale proces. Jako ona tekoucí řeka. Nemáme se soustředit na dosažení stanovených cílů (či hodnot, jak říká premiér Fiala). Máme spíše rozvíjet naše životy, spoléhat se sami na sebe, vidět hodnotu v diskusi, ve svobodě, budovat prostor, do kterého vláda nemá právo vstupovat.