Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Děkuji za opakované čtení mého textu. Z toho, jak interpretuješ můj názor na demokracii, se opravdu může zdát, že od ní chceme poněkud málo. Ale zas tak málo to není. Síla politiky i demokracie je (a má být) velmi omezená. Politik má možnost během období, po které má zemi dočasně svěřenu, někam posunout. Jeho úspěchem je, pokud stát předává ve stejném stavu, v jakém ho převzal. Velkým úspěchem pak je, pokud jej předává ve stavu o něco lepším. V případě nespokojenosti, může být vyměněn ve volbách, které v autoritářských režimech možné nejsou, popř. fasádně probíhají, ale jsou manipulovány. Čili jako obvykle v debatě o demokracii se dostáváme ke známému Churchillovu výroku, že demokracie je velmi špatný systém vlády, bohužel neznáme lepší. Jakékoliv hledání alternativy vždy skončilo ještě větším průšvihem.
Pokud jde totiž o možné zlepšení světa, nesmíme začínat od politiků, ale u sebe. Bohužel zvláště my, Češi, máme tendenci vše shrnout právě na politiky a vůdce(viz Cimrmanovo "České nebe" - máme otce národa, otce vlasti, tatíčka národa atd.). V r. 1918 vybojoval stát Masaryk, v r. 1938 jsme prohru svedli na Beneše, únor 1948 svádíme také na něj. V roce 1989 jsme nahrnuli odpovědnost na Havla, kterého dnes nenávidíme, a pro změnu se spoléháme na Babišovo "bude líp".
Politika a člověk však nemají mít ambici dělat "velké věci". Ukazuje to i covidová krize.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Teze, že demokracie je slabá a nedokáže reagovat na údajné hrozby, není úplně dobrá. Takto začínala většina diktatur ve dvacátém století. Právě údajná pomalost je devizou demokracie, protože tím brání nastoupení teroru, jehož typickým znakem je právě ona akčnost (nediskutujeme, žádná odvolání nejsou, druhému názoru nenasloucháme, tvrdí většina nedemokratů). Účelem demokracie je možnost výměny politiků, čímž se brání nástupu tyranie. A to není málo. Demokracie tedy nemá vyřešit problém. To není v silách žádného politického systému, ani autoritářského, ani anarchistického, ani jakkoliv akčního.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Už se trochu dostáváme mimo téma článku, který chce říct, že státy se nemají řídit ideologickými cíly ani čísly uveřejňovanými na internetu, ale zákony, jejichž obsahem je pokud možno spravedlnost a které tvoří zdrženlivá, nikoliv aktivistická politika.
Nicméně je jasné, že moc národních vlád se ekonomickou globalizací oslabována. Přesto pokud vlády mohou zakázat cestování a omezit podnikání, jakoby si kus té moci braly zpět. Teď už je jen otázka, co je pro občana horší. Zda horlivé vlády omezující svobodu v "nějakém" ideologickém zájmu nebo globalizační procesy ovládané snahou o zisk. Historie však učí, že pokud se člověk cestou politické ideologie pokusil napravovat svět, nedopadlo to moc dobře.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Tak asi nikdo z nás do toho úplně nevidíme, ale nevím, nevím... Kapitalismu tato krize asi úplně nepomáhá. Naopak posiluje moc státu.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Ano, honba za očkováním i tam, kde je to sporné (ti co prodělali, děti) je důsledkem právě toho, že se společnost začne aktivisticky řídit podle nějakého stanoveného cíle. Následně se v daném zájmu začnou obhajovat věci, které bysme jinak označili za naprosto nepřijatelné.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Já bych EU asi tak úplně nevinil, protože ty hygienicko-zdravotnické systémy jsou na EU nezávislé, a různá omezení tak bez ohledu na EU zaváděly samy vlády členských států. A i ten covid pas asi vyšel z iniciativy jednotlivých zemí.
Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Děkuji za krátký, avšak výstižný komentář. Ano, ponechání cukroví je při braní svobody důležité. Zde je možná i důvod, proč vláda nezavřela firmy a fabriky a průmysl, jak řekl prezident lékařské komory, zvítězil nad zdravotnictvím. Při zavření průmyslu by se totiž většině lidu už velmi výrazně sáhlo na peníze a nemuseli by to překousnout. Vláda se to tedy neodvážila riskovat.
Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Máte pravdu, že strany občas obchází parlament, jsou to ony, kdo určují kandidáty a do těchto procesů nevidíme, takže určitě politická strana není dokonalost sama a je v ní prostor pro klientelismus atd.
Je to však nástroj, jak vyjadřovat politické zájmy a lepší nástroj nemáme. Pokusy nahradit strany všezahrnujícím hnutím, které má údajně zastupovat zájmy všech občanů, např. dnes hnutí ANO, dříve třeba Občanské fórum, obvykle selhávají.
Problém však je nikoliv ve stranách, ale v osobách mnoha politiků, kteří jsou dnes spíše celebritami a na sociálních sítích říkají to, o čem si myslí, že lidé chtějí slyšet. Politické programy tak neurčuje strana samotná dle nějaké ucelené politické myšlenky (levicové, pravicové, ekologické atd.), ale určují je média a internet dle momentální, jednodenní nálady.
Druhým problémem je populismus. Populista nechce diskutovat věcně, ale morálně. Své oponenty označuje za zloděje a korupčníky, ukazuje prstem a říká "Vy jste ti zlí". A právě taková rétorika znemožňuje dosažení shody, neboť soupeři populistů se musí podobnou mincí bránit. A k této vyhrocenosti, obávám se, může dojít i při diskusi o novém volebním zákoně.
Máte ještě demokracii?, ptá se nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář a čtení. Perzekucí jsem měl v tomto kontextu na mysli nikoliv korupční či jiné aféry, ale popravy, vězení, šikanu, vyhazovy z práce atd., a to těch, kteří mají jiný názor nebo jsou jinak pro režim nepohodlní, resp. jsou oněmi ideologickými nepřáteli. K takovému druhu pronásledování v souvislosti s nynější pandemií nedochází, byť někteří, co si dovolili sdělit odlišný názor, byli zlostnou většinou donuceni k veřejné sebekritice a omluvě (např. herec Jan Hrušínský, moderátor P. Suchoň).
Jinak ale máte pravdu, že i některá další omezení svobody projevu se dějí, např. na amerických univerzitách vůči profesorům, co nesdílí obecně korektní názor. Určitou formou agrese a perzekuce je pak i kampaň Me too.
Máte ještě demokracii?, ptá se nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář a čtení. Nemyslím si, že jsme v takovém ohrožení jako lidé, kterým padají na hlavu bomby nebo jako vojáci v zákopech, co jsou potravou pro děla. Slovo "válka" dle mého názoru proto není úplně adekvátní. Virus není existenční hrozbou pro lidstvo, to je jedna z mála jistých věcí.
K další části komentáře: pomiňme kolik lidí komunismus zabil celosvětově, neboť rozborem bychom se dostali ke Stalinovu výroku "je-li mrtvý jeden, je to tragédie, jsou-li jich miliony, je to jen statistika".
U nás bylo v padesátých letech cca 180 rozsudků smrti ve vykonstruovaných procesech, mrtvé přinesl rok 1968, těžko hodnotit další, co zemřeli ve vězeních.
V daném kontextu je však důležité uvést (a to již nelze kvantifikovat) kolika lidem režim v letech 1948 - 1989 znemožnil podnikat, studovat, pracovat, cestovat, být se svojí rodinou. Tyto škody nelze přesně zkoumat, nicméně jsou trvalé. Komunisté se tak sice pokusili léčit jeden nešvar, a to sociální nerovnost, ale formou, která přinesla výsledky ještě horší. A obávám se, abychom se stejné chyby nedopustili i nyní - léčíme nemoc, ale léčbou, která je možná horší než nemoc sama. A škody opět budou trvalé.
Máte ještě demokracii?, ptá se nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Děkuji za čtení a komentář. Ano, politici to nemají jednoduché. My si na internetu můžeme říkat, co chceme, ale odpovědnost za řešení nemáme. A politik, ať udělá cokoliv, bude vždy kritizován.
Nicméně právě doba krizí může být příčinou oslabení demokracie, pokud se politické řešení jeví jako chybné či neúčinné. To se v historii mnohokrát jasně ukázalo.
Proto si myslím, že dnes jde nejenom o problém medicínský, ale také politický, neboť důsledkem koronaviru může být nástup nedemokratických vůdců. Ostatně vidíme, jak dovedně s Covidem zachází maďarský premiér Orbán. A polský prezident neváhá protesty proti vládě označovat za "zločin", neboť údajně narušují boj s koronavirem - to jsou velmi varovné signály.
Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Ano, souhlasím jak s tím, že politici mají strach před postihy, proto přijímají opatření, aby nebyli viněni z nečinnosti a z umírání lidí.
Rovněž souhlasím s tím,(pokud jsem Váš komentář pochopil správně), že Ústavní soud měl na výběr ze dvou možností: A) ponechat stávající nedokonalý, ale funkční volební systém preferující větší strany, resp. preferující větší kraje před menšími nebo B) stávající systém krátce před volbami a v době koronavirové zrušit a riskovat, že bude ve spěchu přijat buď systém lepší anebo ještě horší.
Ústavní soud volil variantu B), jak uvádím rizikovou, navíc v období, kdy Poslaneckou sněmovnu ovládá trojice ANO, SPD, KSČM, jejichž vztah k principům zastupitelské demokracie je, řekněme, přezíravý. I toto dle mého názoru měl Ústavní soud brát v úvahu. Nebral.
Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Nejedná se však o bouři ve sklenici vody, ale hrozbu politické krize. Neboť na přípravu nového volebního zákona nezbývá osm, ale jen cca pět měsíců (zhruba v červenci se navrhují kandidátní listiny, tudíž již na začátku léta musí být nový zákon připraven). A to je velmi krátká doba. Přitom právě konání voleb je klíčovou vlastností demokratického politického systému, navíc v době, kdy může být vyměněna vláda dirigující společnost relativně tvrdou formou.
Ano, stávající zákonná úprava voleb byla od r. 2002. Některé většinové prvky do ní sice byly v tomto roce vneseny, nicméně nikoliv v zájmu toho, kterého politika, ale v zájmu toho, aby se ve sněmovně lépe skládala vláda a nedocházelo k paralizaci vládnutí a neustálým krizím. Pokud se totiž do Sněmovny dostane vysoký počet stran, může se tato stát nefukční (viz první republika a ostatně i nestabilita českých vlád v letech 2002 až 2014).
Čl. 18 Ústavy hovoří o tom, že volební systém má odpovídat zásadám poměrného zastoupení. Tedy Ústavní soud nemá posuzovat, zda je systém poměrný (to není žádný), ale zda odpovídá právě o něm zásadám. A že tyto zásady jsou zachovány svědčí to, že i po roce 2002 se vždy do sněmovny dostával relativně vysoký počet politických stran. V současné sněmovně je jich ostatně devět, což je už poměrně vysoké číslo, které signalizuje, že stranický systém se dostává do krize.
Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Soudce zpravodaj prof. Jan Filip (tedy autor textu daného nálezu) tvrdí, že až čas ukáže, jaké následky bude rozhodnutí mít. Tedy možná ani ústavní soudci netuší, co mohou způsobit, i oni jsou jenom lidé. Profesor Filip byl v letech 1974-1989 člen KSČ a také jistou dobu předseda stranické organizace na brněnské právnické fakultě. Je autorem učebnic o ústavách socialistických zemí. Pevně věřím, že tato politická a vědecká minulost příslušného ústavního soudce není důvodem daného nálezu.
Nejvíce tragikomické však je, že Ústavní soud v zámu záchrany demokracie sice ruší matematické vzorce pro výpočet mandátů, ale masivní, nezdůvodněné a dlouhodobé omezování základních svobod občanů v rámci nouzového stavu ústavním soudcům nevadí, přestože již na jaře 2020 měli příležitost nouzová opatření ústavně posoudit. Pro Ústavní soud však je zřejmě důležitější volební dělitel než to, že všem občanům je uloženo omezení svobody pohybu, jinak trest v demokratické společnosti nejpřísnější, který se ukládá jen za ty nejzávažnější trestné činy...
'Ať se smrtí neodstraníte i život" varuje nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za čtení a komentář. Mussoliniho výrok se objevuje v jeho knize "Doktrína fašismu", kde je mimo jiné i uvedeno, že život je "povinnost, vzestup a boj". Takový fašistický přístup k pojímání účelu života mimo jiné vysvětluje, proč lidé radí uvěří politickým vůdcům, kteří jim tvrdí, že je neustále nutné proti něčemu bojovat - proti korupci, proti tradičním stranám, proti viru. Fašisté se spoléhají na lidskou vlastnost, která spočívá v tom, že v blahobytu se lidé začnou postupně nudit. Proto nám připadají ctnostná svorná pionýrská hesla o tom, že rouškou chráním sebe a chráním tebe. Vůdci, kteří nám kladou povinnosti, se zdají být šlechetní a my si plněním těchto povinností připadáme ještě šlechetnější. "Raději budu žít jeden den jako lev, než sto dnů jako ovce" je další Mussoliniho výrok velebící nezdolnou lidskou vůli, která je údajně schopná poroučet větru, dešti, viru...