Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 159 záznamů. Zobrazuji 106-120.

Máte ještě demokracii?, ptá se nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentář a čtení. Nemyslím si, že jsme v takovém ohrožení jako lidé, kterým padají na hlavu bomby nebo jako vojáci v zákopech, co jsou potravou pro děla. Slovo "válka" dle mého názoru proto není úplně adekvátní. Virus není existenční hrozbou pro lidstvo, to je jedna z mála jistých věcí.
K další části komentáře: pomiňme kolik lidí komunismus zabil celosvětově, neboť rozborem bychom se dostali ke Stalinovu výroku "je-li mrtvý jeden, je to tragédie, jsou-li jich miliony, je to jen statistika".
U nás bylo v padesátých letech cca 180 rozsudků smrti ve vykonstruovaných procesech, mrtvé přinesl rok 1968, těžko hodnotit další, co zemřeli ve vězeních.
V daném kontextu je však důležité uvést (a to již nelze kvantifikovat) kolika lidem režim v letech 1948 - 1989 znemožnil podnikat, studovat, pracovat, cestovat, být se svojí rodinou. Tyto škody nelze přesně zkoumat, nicméně jsou trvalé. Komunisté se tak sice pokusili léčit jeden nešvar, a to sociální nerovnost, ale formou, která přinesla výsledky ještě horší. A obávám se, abychom se stejné chyby nedopustili i nyní - léčíme nemoc, ale léčbou, která je možná horší než nemoc sama. A škody opět budou trvalé.

14.02.2021 09:18:48 | Racekreagovat

Máte ještě demokracii?, ptá se nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za čtení a komentář. Ano, politici to nemají jednoduché. My si na internetu můžeme říkat, co chceme, ale odpovědnost za řešení nemáme. A politik, ať udělá cokoliv, bude vždy kritizován.
Nicméně právě doba krizí může být příčinou oslabení demokracie, pokud se politické řešení jeví jako chybné či neúčinné. To se v historii mnohokrát jasně ukázalo.
Proto si myslím, že dnes jde nejenom o problém medicínský, ale také politický, neboť důsledkem koronaviru může být nástup nedemokratických vůdců. Ostatně vidíme, jak dovedně s Covidem zachází maďarský premiér Orbán. A polský prezident neváhá protesty proti vládě označovat za "zločin", neboť údajně narušují boj s koronavirem - to jsou velmi varovné signály.

13.02.2021 17:06:18 | Racekreagovat

Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Ano, souhlasím jak s tím, že politici mají strach před postihy, proto přijímají opatření, aby nebyli viněni z nečinnosti a z umírání lidí.
Rovněž souhlasím s tím,(pokud jsem Váš komentář pochopil správně), že Ústavní soud měl na výběr ze dvou možností: A) ponechat stávající nedokonalý, ale funkční volební systém preferující větší strany, resp. preferující větší kraje před menšími nebo B) stávající systém krátce před volbami a v době koronavirové zrušit a riskovat, že bude ve spěchu přijat buď systém lepší anebo ještě horší.
Ústavní soud volil variantu B), jak uvádím rizikovou, navíc v období, kdy Poslaneckou sněmovnu ovládá trojice ANO, SPD, KSČM, jejichž vztah k principům zastupitelské demokracie je, řekněme, přezíravý. I toto dle mého názoru měl Ústavní soud brát v úvahu. Nebral.

12.02.2021 19:09:39 | Racekreagovat

Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentář. Nejedná se však o bouři ve sklenici vody, ale hrozbu politické krize. Neboť na přípravu nového volebního zákona nezbývá osm, ale jen cca pět měsíců (zhruba v červenci se navrhují kandidátní listiny, tudíž již na začátku léta musí být nový zákon připraven). A to je velmi krátká doba. Přitom právě konání voleb je klíčovou vlastností demokratického politického systému, navíc v době, kdy může být vyměněna vláda dirigující společnost relativně tvrdou formou.
Ano, stávající zákonná úprava voleb byla od r. 2002. Některé většinové prvky do ní sice byly v tomto roce vneseny, nicméně nikoliv v zájmu toho, kterého politika, ale v zájmu toho, aby se ve sněmovně lépe skládala vláda a nedocházelo k paralizaci vládnutí a neustálým krizím. Pokud se totiž do Sněmovny dostane vysoký počet stran, může se tato stát nefukční (viz první republika a ostatně i nestabilita českých vlád v letech 2002 až 2014).
Čl. 18 Ústavy hovoří o tom, že volební systém má odpovídat zásadám poměrného zastoupení. Tedy Ústavní soud nemá posuzovat, zda je systém poměrný (to není žádný), ale zda odpovídá právě o něm zásadám. A že tyto zásady jsou zachovány svědčí to, že i po roce 2002 se vždy do sněmovny dostával relativně vysoký počet politických stran. V současné sněmovně je jich ostatně devět, což je už poměrně vysoké číslo, které signalizuje, že stranický systém se dostává do krize.

06.02.2021 18:51:25 | Racekreagovat

Ústavní soud horlivý Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentář. Soudce zpravodaj prof. Jan Filip (tedy autor textu daného nálezu) tvrdí, že až čas ukáže, jaké následky bude rozhodnutí mít. Tedy možná ani ústavní soudci netuší, co mohou způsobit, i oni jsou jenom lidé. Profesor Filip byl v letech 1974-1989 člen KSČ a také jistou dobu předseda stranické organizace na brněnské právnické fakultě. Je autorem učebnic o ústavách socialistických zemí. Pevně věřím, že tato politická a vědecká minulost příslušného ústavního soudce není důvodem daného nálezu.
Nejvíce tragikomické však je, že Ústavní soud v zámu záchrany demokracie sice ruší matematické vzorce pro výpočet mandátů, ale masivní, nezdůvodněné a dlouhodobé omezování základních svobod občanů v rámci nouzového stavu ústavním soudcům nevadí, přestože již na jaře 2020 měli příležitost nouzová opatření ústavně posoudit. Pro Ústavní soud však je zřejmě důležitější volební dělitel než to, že všem občanům je uloženo omezení svobody pohybu, jinak trest v demokratické společnosti nejpřísnější, který se ukládá jen za ty nejzávažnější trestné činy...

06.02.2021 17:49:24 | Racekreagovat

'Ať se smrtí neodstraníte i život" varuje nás virus Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za čtení a komentář. Mussoliniho výrok se objevuje v jeho knize "Doktrína fašismu", kde je mimo jiné i uvedeno, že život je "povinnost, vzestup a boj". Takový fašistický přístup k pojímání účelu života mimo jiné vysvětluje, proč lidé radí uvěří politickým vůdcům, kteří jim tvrdí, že je neustále nutné proti něčemu bojovat - proti korupci, proti tradičním stranám, proti viru. Fašisté se spoléhají na lidskou vlastnost, která spočívá v tom, že v blahobytu se lidé začnou postupně nudit. Proto nám připadají ctnostná svorná pionýrská hesla o tom, že rouškou chráním sebe a chráním tebe. Vůdci, kteří nám kladou povinnosti, se zdají být šlechetní a my si plněním těchto povinností připadáme ještě šlechetnější. "Raději budu žít jeden den jako lev, než sto dnů jako ovce" je další Mussoliniho výrok velebící nezdolnou lidskou vůli, která je údajně schopná poroučet větru, dešti, viru...

25.01.2021 19:19:46 | Racekreagovat

Další vzkaz koronaviru aneb lze svět řídit vědecky? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentář. Ano, i tak se to dá říct. I ve filmových Básnících zazní, že medicína je veselá věda o smutných věcech...

18.11.2020 17:56:27 | Racekreagovat

Technokratura aneb covid jako zdroj politické moci Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za komentář a čtení. Zcela souhlasím, že komunisté nabízeli jen demagogický sen, nicméně myslím si, že velké procento lidí tomuto snu věřilo, a to jak v padesátých, tak šedesátých letech. Jinak by si komunisté nedovolili to, co si dovolili (poprava Horákové, pronásledování válečných hrdinů, totální zestátnění, megalomanský pomník Stalinovi). Tento sen určitou ránu do vazu dostal až sovětskou okupací.
Ohledně covidu je vývoj obtížné v této internetové době předvídat. Tak nějak věřím, že to vyprchá. Ale je to jen víra. Stejná víra jako u těch odborníků, kteří pouze věří, že jejich opatření zaberou.

03.10.2020 19:54:24 | Racekreagovat

Jak poznáme populistu Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Platón by se možná tolik nedivil, neboť on demokracii odsuzoval. Tvrdil, že jejím problémem je přemíra svobody, která vede k tomu, že žák se směje učiteli a děti nemají v úctě rodiče (ano, to říkal Platón, který žil na přelomu pátého a čtvrtého století př.n.l., zde, uznávám, by se asi skutečně divil, kam až jeho slova došla). Tato přemíra svobody produkuje zahaleče, kteří začnou parazitovat na politické moci, a boháče, kteří stále více bohatnou. Obě tyto skupiny si rozrůstáním svého bohatství a moci znepřátelí lid. Ten zahaleče a boháče svrhne pomocí tyrana a nastupuje tyranida jako nejhorší z možných režimů. Příliš svobody tedy přivede demokracii k pádu a diktatuře. Platónova slova se potvrdila zejména při pádech demokracií mezi světovými válkami. Problémem Platónovy filozofie je však už zmíněný idealismus a snaha rýsovat/plánovat společnost dle vědeckých pouček. Od Platóna bychom si tedy neměli až tak brát jeho odsuzování demokracie, ale myšlenku, že ani svoboda nemůže být bezbřehá.

14.08.2020 20:11:37 | Racekreagovat

Jak poznáme populistu Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

O takové společnosti hovořil již Platón... Namísto demokracie, kterou považoval za anarchistickou a bezhodnotovou, navrhoval sofokracii, tedy vládu moudrých (filozofů). Platón tvrdil, že pouze filozofové mají čas na studium, tedy znají pravou podstatu věcí a nejsou ovládáni přízemními, materiálními zájmy. Proto mají vládnout. Další společenské skupiny - strážci a obchodníci se mají věnovat pouze vojenství (hlídání) nebo výrobou a vyděláváním peněz. Problém však je, že taková společnost je velmi utopická (Platóna proto měli v oblibě i komunisté se svým konceptem společenských tříd). Jak však i sám naznačujete, jak chceme donutit někoho, např. onoho filozofa, aby vykonával politiku, která je také pouhým povoláním, tedy měla by být placená...

13.08.2020 18:59:04 | Racekreagovat

Jak poznáme populistu Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Do jisté míry chápu Váš názor, neboť média rozebírají hlavně aféry, nicméně jenom upozorňuji, že úvahy o tom, že politici jenom kecají (v poslední předvolební kampani u nás populisté užívali slovo "blábolí") a kradou, je živnou půdou pro každého demagoga. Rovněž většina diktátorů dvacátého století začala svůj nástup k moci tezí, že všichni jsou zkorumpovaní a je nutné nastolit pořádek.

12.08.2020 19:03:58 | Racekreagovat

Jak poznáme populistu Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za čtení a komentář. Ano, bohužel politika jako celek sklouzává dnes k populismu, což je dáno jednak tím, že politiky bereme jako ostatní celebrity a také tím, že politika se odehrává na sociálních sítích, kde předsedové vlád, ministři a prezidenti komentují ve dvou, třech větách všechny a všechno. Politici tak neříkají, co si myslí oni, ale o čem si myslí, že chtějí slyšet lidé. To vede k vyprázdněnosti politiky, která nebude/není schopna nabídnout srozumitelný a dlouhodobý program ani řešit společenské problémy. Moci se ujmou tlučhubové, kteří zaujmou jen tím, jak moc sprosté slovo použijí.

11.08.2020 19:44:22 | Racekreagovat

Vítězové a poražení Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

V Churchillově době ty pojmy znamenaly u levice snahu o posílení státních zásahů do ekonomiky, posílení sociálního státu tak, aby nemohlo znovu dojít k velké hospodářské krizi a tím vzniku nacismu, fašismu atd. Levice takto po II. s.v. posilovala ve všech státech. Pravice zřejmě tehdy stavěla na tradičních pojmech a hodnotách jako vlast, rodina, svoboda jednotlivce, svoboda podnikání, nedotknutelnost soukromého vlastnictví, skepse vůči tomu, že státní zásahy mohou společnost a ekonomiku zachránit.
Jinak něco mi uveřejnili v Právu, něco v deníku SME, ale je to těžké. Člověk, aby publikoval ve známých periodicích, musí být a) co do textů velmi nápaditý a originální b)musí mít nějaké jméno, což to první mi chybí po většinou a to druhé úplně...

29.07.2020 19:01:37 | Racekreagovat

Vítězové a poražení Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Tak něco jsem k tomu studoval, píšu do ještě jednoho periodika, ale nikoliv moc známého.
Jinak liter je spíše (alespoň můj pocit) na povídky, básně atd. Ta politika není obecně až tak zajímavá :-)

28.07.2020 19:35:15 | Racekreagovat

Vítězové a poražení Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Zdravím, děkuji za komentář. Obecně posun od pravice k levici dříve nebýval příliš typický. Churchill říkaval: kdo v mládí nevolil levici, neměl srdce, kdo jako starý nevolí pravici, nemá rozum...
Jinak máš pravdu, že socio ekonomický systém není možné jako celek pochopit, ani s ním něco provést. O to více bychom si měli dávat pozor na každého, kdo chce svět za každou cenu napravit, povznést apod. Je nutné vždy začít u sebe a máme sílu společnost pouze určitým směrem posunout, nikoliv změnit.

28.07.2020 19:32:41 | Racekreagovat

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí