Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Znáte Stéphana Hessela a jeho evropský bestseller "Vzbuřte se!" ? Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
mě by to taky nevadilo... říkám si, že jich tam moc nebude, ale to vůbec nevadí. (kdyby jich tam byly tisíce zaniknou v davu)
Křížová výprava proti životu Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Básně » Ostatní
básně většinou moc nechápu (a často to vůbec nejde), ale...
ten poslední odstavec zní trochu jako Hitler ne?
jinak mi přijde dost těžký takovýhle myšlenky říkat básnicky- tedy pro mě to jsou převážně myšlenky.
Ztráta sama v sobě Publikoval(a): lullaby | Úvahy » Ze života
nerad zevšeobecňuju (a taky to neplatí vždy), ale liter je výběr lidí s malým sebevědomím. :-) (a to ještě v lepším případě)
taky nevím, co se sebevědomím, nerozumím tomu... Na jedné straně bych tvrdil, že sebevědomí je utvářeno úspěchy, ale na druhé si myslím, že existují jak sebevědomí neúspěšní lidé, tak nesebevědomí úspěšní. V čem to tedy je? Jedna z možných odpovědí, která je určitou interpretací mnou čteného, je ta, že sebevědomí- velké nebo malé je znakem určité abnormality, či poruchy, nějaké špatné funkce, nebo nepochopení a z této chyby právě vznikne malé nebo příliš vysoké sebevědomí. Moje předchozí představa (kterou už zavrhuju) je asi taková, že sebevědomí je jako rychlost- máte jet 50, ale jedete buď 20 nebo 100. Ale není to o tom, že stačí přidat nebo ubrat a je to v pořádku (koneckonců si myslím, že to moc nejde vědomě měnit- někdo bude přirozeně zrychlovat, někdo zpomalovat), ale že je něco špatného v autě a když to opravíte, jedete automaticky správnou rychlostí aniž byste stále kontrolovali tachometr, nebo jak rychle jedou ostatní. -Nevim, je to jen nápad.
Ztráta sama v sobě Publikoval(a): lullaby | Úvahy » Ze života
u tý úvahy mi přijde zajímavý to, že na jednu stranu bych se snažil radit a na druhou stranu, když se s tím identifikuju (a že to tak často je), tak nevím co poradit.
To co mi z toho vychází, je právě to, že člověk neví. Sice se to snaží vymyslet (píšu úvahy na téma co je pravda...), ale úplně to nejde (i ideální rozum takovou sílu nemá). To co jsem pochopil (a občas zase zapoměl) v posledních letech, je že člověk nesmí jen myslet, ale musí taky "vidět"- a to lze nejjednodušeji u sebe- u ostatních už spíše přemýšlí- i když to taky může pojmenovat soucit nebo vcítění. Zopakuji ještě jednou: pokud nejsme příliš nevyrovnaní, tak vhled, pocit jsou podstatným zdrojem informace, pravdy o nás. (obávám, se že složitě popisuji něco, co vlastně každý zná, a používá, byť o tom nepřemýšlí)
Konec lží - část 2. - smrt humanismu Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Úvahy » Bůh, víra
Pokusím se shrnout, jak na mě působí posledních několik komentů. Předně nerozumím jim a asi nemá smysl se hádat o slovíčka. (ale tak trochu by mě zajímalo, jestli si rozumí dead head s trystanem).
Můj kontext: čet jsem jeden stručný výtah od Junga, plus na něj občas někde narazím (archetypy jsou všude :-) ). K tomu něco jako vědecká filozofie (pozitismus?) a různé filozofické teorie. (i z literu...)
To, co reprezentuje Trystan je zhruba toto (mám pocit , že si úplně nepamatuju úvahy, ale spíš mi jde o lidský postoj). Svět je něčím řízený: říká tomu matematika. Člověk je obětí světa. Stručně řečeno mi to připadá jako fatalismus, který nějak zdůvodňuje. Nicméně z toho cítím pesimismus. Jednak přesvědčení: "já na to přišel a většina lidí o tom neví". A druhak:" všichni jsou na tom stejně, působí to tak na všechny, nikdo neunikne. (A to je strašné) a iluze jsou jen iluze." Je možné, že takto už uvažoval někdo v historii, mě osobně to ale připadá originální, nikdo konkrétní se mi nevybavuje.
dead head: z něj cítím čtení Junga a právě jeho filozofii s tím, že používá pojmy, které mají v běžné řeči jiný význam než v jungovské filozofii- pro mě mají nejasný význam a často neočekávané důsledky. Takže by mě asi zajímalo, jestli pojmy co používá Tristan jsou vyčtené od Junga anebo odjinud, nebo si je definuje po svém. Dead head sice nějak argumentuje (nedokážu to plně posoudit), ale nesnáží se přinést nějaký všeobjímající objev (narozdíl od Trystana). (on ten Jung sám docela stačí :-) a je otázka nakolik mu věří, či nakolik dokáže říct, že je pravdivý)
Funkce sexu Publikoval(a): Narcysa Buttonová | Úvahy » Sex, erotika
alespoň nějaké ověření. :-)
Funkce sexu Publikoval(a): Narcysa Buttonová | Úvahy » Sex, erotika
pud smrti? zase čuchám Fromma. :-)
Jmenný seznam nepřátel státu Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
asi pod tvým vlivem jsem na to před několika dny narazil- podle mě by se hodilo uvést kdo takový seznam sestavil. Mě ty souvislosti úplně nedocvakávaj- možná mu nechceš dělat reklamu.
Znáte doktora Jana Hnízdila? Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
v té druhé části od Hnízdila jsou taky části, kterým bych v ústním podání nevěřil (a taky je to důvod proč se o to nezjímám): "psychiatři se baví o nesvéprávnosti prezidenta"- to je jak z bláznivé komedie.
Ještě bych bral, kdyby to bylo ze srandy, ale o ni to asi myslí vážně... nakonec jsou snad kvůli tomu i stíháni...
Vůbec neřeším to, jestli prezident má poruchu osobnosti nebo ne. Ale, že to vůbec musí řešit.
(přitom je to asi logické, když řekneme, že část politiků jsou psychopati... někteří to holt být musí.)
(a nevím co říká tvrdá věda na definici psychopat- či na jejich zastoupení v mocenských špičkách)
pak (a to už hodně spekuluju) bylo tomu někdy jinak? je mezinárodní politika hrou psychopatů? Mám se na počet jaderných zbraní koukat jako na "důvod k míru". Nebo na něco co by se dalo označit: myšlenky a činy psychicky narušených?
Nechci rozebírat mezinárodní politiku, ale kdyby se náhodou naše země zbavila psychopatů ve vedení byla by důstojným partnerem ostatním zemím? (...je moje logika zvrácená?)
Znáte doktora Jana Hnízdila? Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
jo a Hnízdila neznám, ale teď už si ho budu pamatovat
Znáte doktora Jana Hnízdila? Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
Mě tyhle praktické věci nikdy moc nedocházely (politika, ekonomie, nejbližší okolí...) . (taky mě čím dál víc štvou). Tak ale čistě hypoteticky: na jedné straně jsem si říkal: politici, to je náhodný výběr z občanů země. Potom tedy jsme národ (a možná celé lidstvo) psychopatů bez svědomí (řekl bych, že to je ta horší varianta). Druhá možnost není to náhodný výběr- je to výběr těch horších lidí. (pomiňme úvahy o relativnosti morálky vzhledem ke slovu "horší"). Závěr: demokracií vybíráme ty horší. (řekl bych, že to je ta lepší varianta- stále můžeme vybírat i ty lepší.)
Obecně vzato mám pesimistickou povahu. -Dájí se vidět předchozí myšlenky pozitivně? Řekl bych, že ne, že jsem alespoň trochu "objektivní".
Vztahy na Facebooku Publikoval(a): Eulinka | Úvahy » Láska
myslím, že tuhle písničku jsem si pustil, ještě před tou úvahou, protože mi zněla v hlavě:
http://www.youtube.com/watch?v=dMxrOOG6jAY
...a možná ani nemá nic spoelčnýho s tím co jsi psala, jen mě to tak přišlo. Shoda náhod. :-)
Jiný svět Publikoval(a): hloubavá | Úvahy » Ostatní
tak z celého vztahu ke knihám mě nejvíc zaujalo to, že vám je máma zakazovala- nevím co z toho všeho lze usuzovat, ale téměř mi to naskakuje samo. Doufám, že špatně.
Homosexualita Publikoval(a): Terror.Angel | Úvahy » Ze života
ne zcela díky tvý úvaze, mě to přivádí k otázce, jestli je dobro a zlo obecné. Protože jsem si dost dlouhou dobu myslel, že je. Jen lidi ho z nějakejch důvodů neuměj najít/rozlišit/chovat se podle něj. (jenže co když není?)
no jinak na homosexualitu nějak názor nemám, mám asi jistý předsudky- možná- no spíš určitě...
Jinak argument, že by bylo strašné, že by byli všichni stejní se dá použít i na masové vrahy. Tedy čekal bych, že pokud se vůbec mají homosexuálové nějak ospravedlňovat, tak ne tímto způsobem.
...Ale jinak tu úvahu chápu, jako jakousi reakci na křivdu způsobenou společností (=tvým okolím)- ty vpodstatě hájíš své přátelé, ať jsou jací jsou.